Religija kaip viena iš kultūros stalo formų. „Religija kaip kultūros forma“

Prekė: socialiniai mokslai, 8 kl.

Pamokos tipas: mokymosi ir pirminio naujų žinių įtvirtinimo pamoka

Pamokos tikslai ir uždaviniai:

  • Apibendrinti ir sisteminti žinias apie religiją, anksčiau įgytas kituose dalykuose.
  • Atsižvelgdami į su amžiumi susijusius mokinių pažintinius gebėjimus, atskleiskite religijos funkcijas.
  • Apibūdinkite pagrindinius religinių organizacijų tipus (bažnyčia, sekta ir kt.).
  • Paaiškinkite studentams Rusijos Federacijos Konstitucijos 14 ir 28 straipsnių turinį.
  • Ugdyti moksleiviuose tokias savybes kaip pagarba, tolerancija, tolerancija.

Įranga:

  • Multimedijos įranga (kompiuteris, projektorius, ekranas);
  • Pristatymas temomis: „Religija kaip viena iš kultūros formų“ ( Taikymas);
  • Vadovėliai „Socialiniai mokslai“, 8 klasė, pagal. Red. L.N. Bogolyubova, 2015 m.

Pamokos planas(pagrindiniai naujos medžiagos mokymosi klausimai):

  • Kas yra religija (žinių atnaujinimas).
  • Religinio tikėjimo bruožai.
  • Religijos vaidmuo visuomenės gyvenime.
  • Religinės organizacijos ir asociacijos.
  • Sąžinės laisvė, religijos laisvė.

Pamokos eiga

Atsakydami į pastraipos pradžioje pateiktus klausimus (skyrius „Prisiminkime“), atnaujiname žinias apie religiją ir jos atsiradimo istoriją.

Kas yra religija?

  • dvasinių idėjų rinkinys, pagrįstas tikėjimu Dievo ar dievų egzistavimu, antgamtinėmis jėgomis, taip pat atitinkamu elgesiu ir konkrečiais veiksmais (žr. žodyną);
  • tam tikra pažiūrų sistema, sąlygota tikėjimo antgamtiškumu, apimanti moralinių normų ir elgesio tipų, ritualų, religinės veiklos ir žmonių vienijimosi organizacijose (bažnyčioje, religinėje bendruomenėje) visumą.

Kada atsirado pirmosios religijos?

Religijos atsiradimas įvyko prieš daugelį amžių (maždaug prieš 40 tūkst. metų atsirado ankstyvosios religinės idėjos).

Mokslininkai mano, kad tokiu būdu žmonės bandė sau paaiškinti, kaip ir kodėl gimė, koks buvo jų tikslas ir pan.

Senovės žmonės bandė nuraminti paslaptingas jėgas, „užburti sėkmę“. Įvairių ritualų (dainų, šokių, piešinių, ritualinių veiksmų) pagalba bandė paveikti gamtą.

Magija, raganavimas, tikėjimas geromis ir piktosiomis dvasiomis tarp pirmykščių žmonių rodo religinių įsitikinimų atsiradimą, religijos pradžią.

Kurios šiuolaikinės religijos turi daugiausiai tikinčiųjų?

Didžiausia (pagal pasekėjų skaičių) religija pasaulyje yra krikščionybė; Per visą XX amžių krikščionių dalis bendruose Žemės gyventojuose praktiškai nekito ir išliko lygi 33-34%. Antroji pasaulio religija yra islamas (23% pasaulio gyventojų). Netikinčių ir ateistų skaičius yra labai prieštaringas ir, remiantis įvairiais tyrimais, sudaro 11–16% planetos gyventojų. Nemaža dalis pasaulio gyventojų yra induistai (14-15%), budistai (7%) ir tradicinių įsitikinimų šalininkai.

Religinio tikėjimo bruožai

Atsakydami į skilties „Pagalvokime“ klausimus (Kodėl žmogus tiki antgamtinių jėgų įtaka jo gyvenimui ir visuomenės raidai? Kodėl aktyvi mokslo plėtra ir mokslo žinių sklaida nemažina tikinčiųjų skaičiaus ?), nustatome religinės sąmonės bruožus.

Darbas su sąvokomis. Religinio tikėjimo analizė.

Tikėjimas- tai asmens asmeninis, emocinis požiūris į tam tikrą informaciją, kurią jis yra pasirengęs pripažinti teisinga (arba klaidinga) be įrodymų ar pagrindimo.

Religinis tikėjimas- tai pasitikėjimas realia antgamtinių būtybių egzistavimu, ypatingomis atskirų objektų savybėmis.

Religinis tikėjimas- tai tam tikri išgyvenimai, žmogaus jausmai (pavyzdžiui, meilė, pagarba, baimė), pasireiškiantys Dievo (ar kitų antgamtinių jėgų) atžvilgiu.

Religijos vaidmuo visuomenėje

Sisteminame ir praturtiname studentų asmeninę socialinę patirtį teorinėmis žiniomis. Darbas su pastraipos tekstu (p. 97-98).

Mes apibrėžiame religijos funkcijas.

  • Reguliuoja žmonių elgesį (reguliuoja);
  • Ugdo žmogų (ugdomasis);
  • Teikia atsakymus į amžinus žmogaus klausimus (pasaulėžiūra);
  • Palengvina sunkią asmens psichologinę būklę (psichologinę/kompensacinę);
  • Geba išgelbėti žmogų nuo vienatvės (komunikabilus);
  • Vienija visuomenę arba sukuria priešiškumą (integruojamąjį).

Religinės organizacijos ir asociacijos

  • bažnyčia;
  • sektos;
  • organizacijos, sukurtos aplink iškilų religinį lyderį.

Atkreipkite dėmesį į skirtumus tarp sektų ir bažnyčių.

Sąžinės laisvė, religijos laisvė

Darbas su Rusijos Federacijos Konstitucijos sąvokomis ir medžiaga.

Sąžinė– svarbiausias vidinis žmogaus elgesio kontrolierius, vertinantis mūsų veiksmus iš visuomenėje priimtų idėjų apie gėrį ir blogį perspektyvos.

Sąžinės laisvė– Tai kiekvieno žmogaus teisė į tam tikrą savo dvasinio gyvenimo nepriklausomybę nuo visuomenės ir valstybės.

Religijos laisvė– teisę savarankiškai pasirinkti, kurią religiją išpažinti, arba visai atsisakyti religijos, užimant ateizmo poziciją.

Ateizmas yra pažiūrų ir įsitikinimų sistema, neigianti Dievo ir bet kokių antgamtinių jėgų egzistavimą.

Rusijos Federacijos Konstitucijos 14 straipsnis

1. Rusijos Federacija yra pasaulietinė valstybė. Jokia religija negali būti nustatyta kaip valstybinė ar privaloma.
2. Religinės bendrijos yra atskirtos nuo valstybės ir yra lygios prieš įstatymą.

Rusijos Federacijos Konstitucijos 28 straipsnis

Kiekvienam garantuojama sąžinės laisvė, religijos laisvė, įskaitant teisę individualiai ar kartu su kitais išpažinti bet kurią religiją arba jos neišpažinti, laisvai pasirinkti, turėti ir skleisti religinius ir kitus įsitikinimus bei elgtis pagal juos.

Darome išvadą:

  • kiekvienas mūsų visuomenėje gali laisvai nuspręsti, kokią religiją išpažinti ar būti ateistu;
  • turime gerbti kiekvieno pasirinkimus.

Pamokos apibendrinimas ir įgytų žinių įtvirtinimas

Terminų ir jų apibrėžimų koreliacijos lentelės užpildymas.

Apibrėžimas

kiekvieno žmogaus teisė į tam tikrą savo dvasinio gyvenimo nepriklausomybę nuo visuomenės ir valstybės

Sąžinės laisvė

tai pasitikėjimas realia antgamtinių būtybių egzistavimu, ypatingomis atskirų objektų savybėmis

dvasinių idėjų rinkinys, pagrįstas tikėjimu Dievo ar dievų egzistavimu, antgamtinėmis jėgomis, taip pat atitinkamu elgesiu ir konkrečiais veiksmais

tai asmens asmeninis, emocinis požiūris į tam tikrą informaciją, kurią jis pasirengęs pripažinti teisinga (arba klaidinga) be įrodymų ar pateisinimo

Religinis tikėjimas

pažiūrų ir įsitikinimų sistema, neigianti Dievo ar bet kokių antgamtinių jėgų egzistavimą

Atspindys

Kiekvienas mokinys pasirenka 1-2 sakinius ir užpildo juos žodžiu arba raštu sąsiuvinyje:

  • šiandien sužinojau...
  • buvo sunku...
  • Supratau, kad...
  • aš išmokau...
  • Aš galėjau...
  • Buvo įdomu sužinoti, kad...
  • Buvau nustebęs...
  • norėjau... ir t.t.

Namų darbų informacija

  • P. 12, klausimai po pastraipos 101 puslapyje;
  • individualios užduotys:
    • Puslapis 101 4 klausimas „Klasėje ir namuose“ (atskiras lapas);
    • Puslapis 103 5 klausimas „Klausimai peržiūrai“ (žodinis)

Naudota medžiaga

  1. Baranovas P.A. Socialinis mokslas. Visas greitasis dėstytojas. – Maskva: Astrel, 2013 m.
  2. Socialinis mokslas. 8 klasė: vadovėlis. bendrajam lavinimui organizacijos red. L.N. Bogolyubova, M.: Švietimas, 2015 m.
  3. Socialinis mokslas. Pamokomis pagrįsti pokyčiai. 8 klasė: vadovėlis. pašalpa už bendrą išsilavinimą. Organizacijos / L.N. Bogolyubovas, N.I. Gorodetskaja, L.F. Ivanova ir kiti - M.: Švietimas, 2016 m.

Art- kultūros forma, susijusi su subjekto gebėjimu estetiškai įvaldyti gyvenimo pasaulį, atkurti jį perkeltine ir simboline forma, pasikliaujant kūrybinės vaizduotės ištekliais.

Art– viena iš socialinės sąmonės formų, specifinė praktinio-dvasinio pasaulio tyrinėjimo rūšis. I. apima grupę žmogaus veiklos atmainų: tapybą, skulptūrą, muziką, teatrą, grožinę literatūrą ir kt., vienijančias, nes tai specifinės meninės ir vaizdinės tikrovės atkūrimo formos, žmogaus jausmų tenkinimo ir ugdymo būdas.

Art- kultūros forma, susijusi su subjekto gebėjimu būti estetišku. gyvenimo pasaulio įvaldymas, jo atkūrimas perkeltine ir simboline forma. svarbiausia pasikliaujant kūrybiniais ištekliais. vaizduotė.

Art– specifinė socialinės sąmonės ir žmogaus veiklos forma, kuri yra tikrovės atspindys meniniuose vaizduose, vienas svarbiausių estetinio pasaulio tyrinėjimo būdų.

Lygiagrečiai su mitu ir religija, menas egzistavo ir veikė kultūros istorijoje. Menas – tai žmogaus vaizdinės ir simbolinės išraiškos poreikio ir reikšmingų gyvenimo akimirkų išgyvenimo išraiška. Menas kuria žmogui „antrąją realybę“ – gyvenimo patirčių pasaulį, išreikštą ypatingomis vaizdinėmis ir simbolinėmis priemonėmis. Įsitraukimas į šį pasaulį, saviraiška ir savęs pažinimas jame yra vienas svarbiausių žmogaus sielos poreikių.

Menas sukuria savo vertybes per meninę veiklą ir meninį tikrovės tyrinėjimą. Meno uždavinys nusileidžia estetikos pažinimui, meninei supančio pasaulio reiškinių autoriaus interpretacijai. Meniniame mąstyme pažintinė ir vertinamoji veikla nėra atskirtos ir naudojamos vieningai. Toks mąstymas veikia figūrinių priemonių sistemos pagalba ir kuria išvestinę (antrinę) tikrovę – estetinius vertinimus. Menas praturtina kultūrą dvasinėmis vertybėmis per meninę produkciją, kurdamas subjektyvias idėjas apie pasaulį, per vaizdų sistemą, simbolizuojančią tam tikro laiko, tam tikros eros reikšmes ir idealus.

Menas atspindi pasaulį ir jį atkuria. Pati refleksija gali turėti tris dimensijas: praeities, dabarties ir ateities. Atitinkamai gali skirtis meno kuriamų vertybių tipai. Tai retro vertybės, orientuotos į praeitį, tai tikroviškos, „tiksliai“ į dabartį orientuotos vertybės, galiausiai – avangardinės vertybės, orientuotos į ateitį. Iš čia jų reguliavimo vaidmens ypatumai. Tačiau visoms šioms vertybėms būdinga tai, kad jos visada yra skirtos žmogaus „aš“. Jame yra ir teigiamų, ir neigiamų aspektų, ty meninės vertybės, lūžtančios žmogaus „aš“ sąmonėje ir pasąmonėje, gali sukelti tiek racionalius, tiek iracionalius motyvus bei paskatas rinktis žmogaus elgesyje.

Meno vaidmuo kultūros raidoje yra prieštaringas. Jis yra konstruktyvus ir destruktyvus, gali ugdyti aukštų idealų dvasia ir atvirkščiai. Apskritai menas subjektiškumo dėka sugeba išlaikyti vertybių sistemos atvirumą, atvirumą ieškojimams ir orientacijos pasirinkimui kultūroje, o tai galiausiai ugdo žmogaus dvasinį savarankiškumą, dvasios laisvę. Kultūrai tai yra svarbus potencialas ir jos vystymosi veiksnys.

Meno esmė ryškiausiai pasireiškia joje funkcijas. Valgyk skirtinga požiūriai į meno funkcijų tipologiją. Įdomiausiais ir pagrįstiausiais požiūriais galima laikyti žymių kultūros ir meno filosofinių problemų tyrinėtojų Yu B Borev ir M. S. Kagano požiūrius. estetinė saviraiška meninis įgūdis

Remdamasis meno vaidmeniu žmogaus gyvenime ir visuomenėje, YB Borev pateikia tokią jo funkcijų klasifikaciją:

  • -socialiai transformuojantis (menas kaip veikla)- menas, remdamasis gyvenimiškos medžiagos apdorojimu, kuria vaizdinius, turinčius ideologinį ir emocinį poveikį žmonėms, orientuojančius jų pasaulėžiūrą, mąstymą ir elgesį;
  • -kognityvinė-euristinė (menas kaip žinios ir nušvitimas)- meno kūriniai visada įkūnija ir neša tam tikras žinias, formuoja naujus gyvenimo vizijos horizontus;
  • -prognostinis- meno kūriniuose dažnai yra intuityvi ir holistinė ateities nuojauta, vaizdinga ir emocinga jos idėja, papildanti ar net lenkianti mokslinę numatymą;
  • -informacija ir komunikacija (menas kaip komunikacija ir pranešimai) menas visada yra žinutė ir komunikacija, ji pasitarnauja individo socialinės patirties (istorinės, tautinės) įsisavinimui, kuriant idėjas-simbolius visuotinių žmogiškųjų vertybių.
  • -edukacinis- menas formuoja holistinę asmenybę, žmonių jausmų ir minčių struktūrą, bendrą emocinį požiūrį į gyvenimą.
  • -įtaigus (menas kaip pasiūlymas)- menas dažnai veikia tarsi hipnotizuojantis, gali sukurti pasitikėjimą prieš mūšį, šventą baimę, paraginti tam tikram veiksmui, sutelkdamas žmonių jėgas ir gebėjimus;
  • -estetinė -(menas kaip kūrybinės dvasios ir vertybinių orientacijų formavimas)- menas formuoja žmogaus jausmingumą, gebėjimą žvelgti į gyvenimą per vaizdinių prizmę, idėjas apie gražų ir negražų, formuoja estetinį skonį ir idealus;
  • -hedonistinis (menas kaip malonumas)- tiek meninė kūryba, tiek meno kūrinio suvokimas suteikia žmogui nesavanaudišką džiaugsmą, atradimo malonumą ir empatiją harmonijai ir tobulumui
  • -kompensacinis (menas kaip psichoterapija)- kadangi žmogus ne visada turi galimybę realiai pakeisti savo gyvenimą norimu būdu, jam reikalingas menas, kaip ypatinga priemonė, leidžianti simboliškai pakeisti gyvenimą, prarastą ar nepasiekiamą tikrovėje.

Išsamesnį šių meno funkcijų aprašymą galima rasti Borev Yu Aesthetics M darbe, 2005, p. 218-238

Vadovaujasi sisteminis Kaganas MS apibūdina funkcinius meno santykius kaip žmogaus egzistencijos kultūrinės dimensijos komponentą, susijusį su gamta, visuomenė, žmonės, kultūra ir į save kaip specifinis kultūros reiškinys. Kiekvienos iš šių funkcinių meno orientacijų ypatybės yra tokios

Meno funkcijos žmogaus atžvilgiu Meno santykio su žmogumi problema turi dvi skales: istorinę ir biografinę. Istorinis mastas pasireiškia tuo, kad menas nuo pat pradžių buvo priemonė žmogaus humanizavimas-atskyrė ją nuo gyvulinės būsenos, iškėlė aukščiau grynai biologinių, utilitarinių praktinių poreikių. Menas ugdo žmogaus dvasingumą holistiškai, paveikdamas tiek jausmus, mąstymą, tiek valią.

Meno funkcijos santykyje su visuomene menas veikia kaip socialinių ryšių tarp žmonių stiprinimo priemonė. Jau primityviojoje kultūroje susiformavo sudėtinga ir šakota ritualų sistema, reguliavusi žmonių moralinius ir religinius santykius. Šie medžioklės ir žemės ūkio šokiai, ritualai, įšventinimo apeigos, vestuvių ir laidotuvių ceremonijos buvo unikalūs dramatizuoti veiksmai, sužadinantys tam tikrą emocinį požiūrį. Nuo to laiko ir per visą žmonijos istoriją šis meninis ritualas suteikė įvairiems socialiniams santykiams estetinį patrauklumą, didingumą ir poeziją.

Meno funkcijos santykyje su gamta Menas gali daryti įtaką ne tik asmeniui, visuomenei, bet ir pačiai gamtai. Tai ne tik vaizduoja gamtą, bet ir ją transformuoja – tiek vaizduotėje, tiek realioje materialioje egzistencijoje, kurios pavyzdys ypač yra kraštovaizdžio menas. Ši funkcija ženkliai kinta per istoriją. Pavyzdžiui, viduramžiais krikščionybė ugdė panieką gamtai, o Renesanso epochoje jau vyravo žavėjimasis jos harmonija ir didybe.

Meno funkcijos kultūros atžvilgiu Kultūros atžvilgiu menas atlieka savo savimonės funkciją ir gali veikti kaip kultūros veidrodis, jos autoportretas. Per tam tikros epochos, kitos kultūros meną mes patenkame į pačią šios kultūros šerdį ir ne tik atpažįstame, bet emociškai, suvokiame, įeiname į dialogą. Ir šio bendravimo per meną eigoje kiekviena kultūra giliau suvokia save, savo unikalumą, taip pat panašumus su kitomis kultūromis.

Meno funkcijos, susijusios su savo poreikiais meno funkcija apie save veikdamas kaip estetinis savo vystymosi reguliatorius. Šia prasme pagrindinė meno istorijos sąvoka yra "klasika" o tai reiškia, kad palikuonys pripažįsta tam tikro meninio vystymosi etapo išliekamąją vertę, iš kurios vėlesnių epochų menas semiasi didelės estetinės galios patirties. MSKAganas „Kultūros filosofija“, Sankt Peterburgas, 199t;, Sankt Peterburgas, 1996 m.

1.Užrašykite sąvokos apibrėžimą.

Religija yra dvasinių idėjų rinkinys, pagrįstas tikėjimu Dievo egzistavimu, antgamtinėmis jėgomis ir atitinkamai elgesiu bei veiksmais.

2. Kas būdinga religinei sąmonei?

Tikėjimas Dievu, tam tikri ritualai, maldos.

3. Kokias funkcijas religija atlieka žmogaus ir visuomenės gyvenime? Išvardykite funkcijas ir pateikite kiekvienos iš jų įgyvendinimo pavyzdžių. Užpildykite lentelę.


4. Perskaitykite žemiau esantį tekstą, kuriame trūksta kelių žodžių. Iš pateikto sąrašo pasirinkite žodžius, kuriuos reikia įterpti vietoje tarpų.

Religija yra viena iš formų 3 (A), praktinio – žmogaus dvasinio pasaulio įvaldymo metodas, 6 (B), visa visuomenė.
Religijos struktūroje yra
2 (B), kultas, religiniai santykiai, institucijos ir organizacijos. Religinė sąmonė suponuoja tikėjimą egzistavimu 5 (D) įtakos individo ir visuomenės veiklai, gebėjimui bendrauti su šiomis jėgomis ir joms daryti įtaką. Religinio tikėjimo dėka tam tikri asmenys, daiktai, tekstai yra apdovanoti religine prasme ir 1 (D) ir yra įtrauktos į kultą.
Mokslininkai įvardija politeizmą
4 (E) ir monoteistinės (monoteizmo) religijos. Taip pat yra gentinių arba archajinių (šamanizmas, raganavimas, magija ir kt.), tautiniai (pavyzdžiui, induizmas, judaizmas) ir 7 (F) (budizmas, krikščionybė, islamas).

Pasirinkite vieną žodį po kito, užpildydami kiekvieną tuščią vietą.

1) simbolinė reikšmė
2) religinė sąmonė
3) dvasinis gyvenimas
4) politeizmas
5) antgamtinės galios
6) socialinė grupė
7) pasaulio religijos

A-3 B-6 C-2 D-5 D-1 E-4 F-7

5. Perskaitykite ištraukas iš Rusijos Federacijos federalinio įstatymo „Dėl sąžinės laisvės ir religinių susivienijimų“ ir atlikite užduotis.

3 straipsnis. Teisė į sąžinės ir religijos laisvę.

1. Rusijos Federacijoje garantuojama sąžinės ir religijos laisvė, įskaitant teisę individualiai arba kartu su kitais išpažinti bet kurią religiją arba jos neišpažinti, laisvai rinktis ir keistis, turėti ir skleisti religinius ir kitus dalykus. įsitikinimus ir elgtis pagal juos...
3. Privalumų, apribojimų ar kitokių diskriminacijos formų nustatymas priklausomai nuo požiūrio į religiją neleidžiamas.
4. Rusijos Federacijos piliečiai yra lygūs prieš įstatymą visose pilietinio, politinio, ekonominio, socialinio ir kultūrinio gyvenimo srityse, nepaisant jų požiūrio į religiją ar religines priklausomybes. Rusijos Federacijos pilietis, jeigu jo įsitikinimai ar religija prieštarauja karo tarnybai, turi teisę ją pakeisti alternatyvia civiline tarnyba.
5. Niekas neprivalo pranešti apie savo požiūrį į religiją... Draudžiama įtraukti nepilnamečius į religines bendrijas, taip pat mokyti nepilnamečius tikybos prieš jų valią ir be tėvų ar jų vietoje esančių asmenų sutikimo. ..

4 straipsnis. Valstybinės ir religinės asociacijos.

1. Rusijos Federacija yra pasaulietinė valstybė. Jokia religija negali būti nustatyta kaip valstybinė ar privaloma. Religinės bendrijos yra atskirtos nuo valstybės ir yra lygios prieš įstatymą.

1) Ką pagal įstatymą apima sąžinės laisvė ir religijos laisvė (pabrėžkite atitinkamą įstatymo nuostatą)?

2) Pasiūlykite, kodėl karinė tarnyba tikintiesiems prireikus pakeičiama alternatyvia civiline tarnyba, o ne visiškai panaikinama.

Įstatymas visiems vienodas. Todėl karinė tarnyba negali būti atšaukta. Galite tik jį pakeisti.

3) Kokiu tikslu, Jūsų nuomone, įstatymas konkrečiai numato piliečių teisę neatskleisti savo požiūrio į religiją?

Religijos pasirinkimas yra kiekvieno žmogaus asmeninis reikalas.

4) Kaip įstatymas gina nepilnamečių teises (pabrėžkite atitinkamą įstatymo nuostatą)?

Kodėl tai būtina?

Draudžiama dalyvauti religinėse bendruomenėse prieš nepilnamečio valią ir be tėvų sutikimo.

5) Ką pagal įstatymą reiškia sąvoka „pasaulietinė valstybė“ (pabrėžkite atitinkamą įstatymo nuostatą)?


6. Sociologai apklausė 1600 rusų, siekdami išsiaiškinti jų požiūrį į religiją. Paaiškėjo, kad dalis apklaustųjų, deklaravusių tikėjimą Dievu, tiki ir kitomis antgamtinėmis jėgomis. Gauti duomenys parodyti diagramoje. Išanalizuokite apklausos duomenis.

1) Kiek respondentų tiki tik Dievo egzistavimu?

56%

2) Kokiomis dar antgamtinėmis galiomis tiki respondentai?

Į ateivius, raganavimą ir magiją.

3) Iš pateiktų duomenų padarykite tris išvadas.

Mažiausiai apklaustųjų tiki ateiviais. (6 proc.)
Dauguma tiki tik Dievu.
21% respondentų tiki Dievu ir ženklais.

4) Paaiškinkite vieną iš savo išvadų.

Tik 6% apklaustųjų tiki ateiviais, nes... jų egzistavimas dar neįrodytas.

Religija yra vienas iš universalių kultūrinių žmogaus veiklos reguliavimo mechanizmų: per religinių veiksmų sistemą ji organizuoja kasdienybę, religinės doktrinos įsisavinimo procese formuoja pasaulėžiūrą, skatina mąstyti apie savo prasmę. egzistavimą.
Religijos struktūroje dažniausiai išskiriami šie elementai: religinė sąmonė, religinis kultas ir religinės organizacijos.
Galima išskirti kelis religinės sąmonės lygius: masinė religinė sąmonė, kurioje dažniausiai vyrauja emocinis komponentas, ir racionaliai suformuota sąmonė, suponuojanti doktrinos turinio supratimą. Dar aukštesnis religinės sąmonės lygis yra teologija (teologija), kurios rėmuose religinė doktrina ne tik įvaldoma, bet ir verčiama, aiškinama atsižvelgiant į laikmečio reikalavimus, ginama nuo erezijų.
Šiuolaikiniai religijotyrininkai nustato keletą esminių religinės sąmonės savybių.
Pirmasis iš jų – tikėjimas antgamtinių savybių turinčių objektų egzistavimu. Iš istorijos kurso prisimenate, kad panašias savybes turėjo, pavyzdžiui, gamtos jėgos (saulė, vėjas, lietus, perkūnija ir kt.), atskiri fetišo objektai, protėvių sielos. Išsivysčiusiose religinėse sistemose, ypač pasaulio religijose, pagrindinis religinio garbinimo objektas yra Dievas, apreiškęs žmogui savo egzistavimą. Svarbu tai, kad šventasis pasaulis tikinčiajam nepriklausytų fantazijos sričiai.
Kitas bruožas yra įsitikinimas kontakto su religinio garbinimo objektais tikrove. Šis kontaktas, kaip taisyklė, tikinčiajam atrodo abipusis. Dievybė vienokiu ar kitokiu laipsniu įtakoja atskirų žmonių ir ištisų tautų likimus, tačiau tikintysis turi ir tam tikrus bendravimo su antgamtiniu pasauliu kanalus – kulto veiksmus (maldą, auką ir pan.).
Kitas svarbus religinės sąmonės bruožas – įsitikinimas, kad žmogaus likimas priklauso nuo dievybės valios, kuri kelia tam tikrus reikalavimus žmogaus elgesiui ir geba atsakyti už savo veiksmus. Žmogaus priklausomybės patirtis gali turėti diametraliai priešingų formų: nuo gyvuliškos baimės, priverstinio paklusnumo iki šviesaus nuolankumo, atsirandančio dėl to, kad žmogus suvokia savo netobulumą ir savo galimybių ribotumą. Religija taip pat suponuoja gerų santykių tarp asmens ir garbinimo objektų užmezgimą, leidžiantį nuraminti dievybę, o pažeidžiant dieviškąją valią – kompensuoti nepaklusnumą atgaila ar auka.
Pagrindinės religijos organizacinės formos yra bažnyčia ir sektos. Bažnyčia, kaip taisyklė, yra hierarchinė dvasininkų ir tikinčiųjų religinė organizacija, pagrįsta religinių dogmų bendruomene ir kulto sistema. Sektos yra palyginti nedidelės, uždaros religinės bendruomenės, nesutinkančios su dominuojančia bažnyčia.


Kaip mokymosi procesą paversti linksmu? Kaip atskleisti kiekvieno mokinio galimybes ir pažadinti jo iniciatyvą? Kaip padaryti, kad visi klasėje jaustųsi patogiai? Šiandien turbūt nėra mokytojo, kuriam šie klausimai nerūpėtų. Tradicinė klasių ir pamokų sistema, kurioje vyrauja priekinės darbo formos, yra neefektyvi ir mažai prisideda prie mokinių tobulėjimo. Jai būdingas mažas mokinių pažintinis savarankiškumas, vidutinis mokomosios medžiagos mokymosi tempas ir lygis. Tiek mokiniai, tiek mokytojas tampa laiko įkaitais: reikia turėti laiko per pamoką viską paaiškinti (suprask, prisimink!), paklausti (atsakyti!), įvertinti. Mokinys visada yra vertinimo būsenoje, dirba „paklausta-atsakyta“ režimu. Dėl to jo švietėjiška veikla sumažinama iki įsiminimo ir atgaminimo. Tokių mokymų tobulinimosi ir edukacinis potencialas greičiausiai bus minusas nei pliusas. Kaip, nepakenkiant aukštam mokymosi lygiui, mokinys gali išlaikyti fizinę ir psichinę sveikatą bei išsiugdyti teigiamą mokymosi motyvaciją?

Viena iš ugdymo proceso organizavimo formų, apimanti kūrybinę mokinių veiklą, siekiant kaupti savo žinias tam tikros ugdymo temos rėmuose, yra pedagoginės dirbtuvės. Ši technologija leidžia studentams pereiti prie žinių konstravimo („atradimo“) kolektyvinės paieškos metu. Pedagoginio cecho darbe didelis vaidmuo skiriamas meistrui (mokytojui), kuris:

1) Bendraujant sukuria atvirumo, geranoriškumo ir bendro kūrimo atmosferą.

2) Apima emocinę mokinio sferą, apeliuoja į jo jausmus, žadina asmeninį susidomėjimą temos (problemos) nagrinėjimu.

3) Dirba kartu su visais, žinių paieškoje yra lygus mokiniui.

Atsakyti į klausimus reikia laiko.

4) Jis pateikia reikiamą informaciją mažomis dozėmis, atradęs mokinių poreikį.

5) Neatsižvelgiama į oficialų studento darbo vertinimą (negiria, nebara, nežymi žurnale), tačiau per darbo reklamą leidžia studento savigarbai ir ją koreguoti.

Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas studentų veiklos organizavimui. Jo esmė yra tokia:

1) Kūrybinė, paieškos, tiriamoji veikla.

2) Grupinė edukacinės sąveikos forma.

3) Savarankiškumas ir pasirinkimo laisvė visuose darbo etapuose.

4) Teisė į savo nuomonę, teisė klysti, teisė pasisakyti ir būti išklausytam.

5) Atsakymų ir sprendimų paieškos neužbaigtumo situacijos priimtinumas.

Yra tam tikri mokymo seminaro vedimo principai ir taisyklės:

1) Vertybinė-semantinė visų dalyvių lygybė, įskaitant meistrą – dirbtuvių vadovą.

2) Kiekvienas turi teisę klysti. Pačiam įveikti klaidas yra kelias į tiesą.

3) Nevertinantis aktyvumas, kritinių komentarų, skirtų bet kuriam seminaro dalyviui, nebuvimas sukuria emocinio komforto ir kūrybinės laisvės sąlygas. Vertinimą pakeičia bendras vertinimas ir savęs taisymas.

4) Laisvės suteikimas priimtų taisyklių rėmuose, visų pirma, realizuojamas pasirinkimo teise įvairiuose dirbtuvių etapuose (suteikia vadovo); antra, teisė nedalyvauti „produkto pristatymo“ etape; trečia, teisė veikti savo nuožiūra, be papildomų vadovo paaiškinimų.

5) Reikšmingas neapibrėžtumo, dviprasmiškumo, net paslapties elementas užduotyse. Neapibrėžtumas, viena vertus, sukelia susidomėjimą, kita vertus, psichologinį diskomfortą, norą iš jo išsivaduoti ir taip skatina kūrybinį procesą.

6) Dialogas kaip pagrindinis sąveikos, bendradarbiavimo, bendros kūrybos principas.

7) Realios erdvės, kurioje vyksta seminaras, organizavimas ir pertvarkymas, priklausomai nuo kiekvieno etapo užduočių.

8) Lemiamas meistro (vadovo), kaip autoriteto, dalyvavimo ir praktinės veiklos apribojimas visuose seminaro etapuose. Meistras klausimų nekelia ir į juos neatsako. Jos užduotis – kažkaip užfiksuoti tai, ką dalyviai pasiekė.

Dirbtuvių darbe yra keli etapai.

1) „Induktorius“ („guidance“) – pirmoji seminaro užduotis, motyvuojanti tolimesnę dalyvių veiklą. Tokiai užduočiai atlikti būtinos dvi sąlygos. Pirma, ji turi aktualizuoti kiekvieno asmeninę patirtį, vienaip ar kitaip susijusią su tolesnės veiklos reikšme. Antra, užduotis turi suteikti dalyviui tam tikrą pasirinkimą, kuris sukelia susidomėjimą, dėmesį, tam tikrą nesąmoningą sumišimą, kuris psichologiškai paruošia arba tampa sąlyga tolesniam kūrybinės minties judėjimui. Induktorius – tai žodis, vaizdas, frazė, objektas, garsas, melodija, tekstas, piešinys – viskas, kas gali pažadinti jausmą, sukelti asociacijų, prisiminimų, pojūčių, klausimų srautą.

2) „Savęs konstravimas“ – individualus hipotezės, sprendimo, teksto kūrimas.

3) „Sociokonstrukcija“ – šių elementų konstravimas grupės.

4) „Socializacija“ - sukurto produkto pristatymas visiems dalyviams, turi būti aptarta viskas, kas daroma individualiai, poromis, grupėje, išklausomos visos nuomonės, apsvarstomos visos hipotezės.

5) „Reklama“ - studentų ir meistrų darbų kabinimas klasėje ir susipažinimas su jais. Visi skaito, diskutuoja ar skaito garsiai.

6) „Atotrūkis“ - seminaro dalyvio psichologinė būsena, kurioje jis staiga atranda naują objekto, dėsnio, reiškinio, vaizdo, santykio viziją. Tai vidinis seminaro dalyvių suvokimas apie neatitikimą tarp savo senų ir naujų žinių, noras įsigilinti į problemą, palyginti naujas žinias su literatūros ar mokslo šaltiniu.

7) „Atspindys“ - savo minčių, jausmų ir veiksmų suvokimas arba atspindys to, apie ką galvoja kitas asmuo (žmonių grupė), jausmų, kylančių dalyviuose seminaro metu, atspindys.

Būtina atkreipti dėmesį į dirbtuvių organizavimo efektyvumą. Galima drąsiai teigti, kad seminaras įvyko, jei: induktorius sužadino mokinių susidomėjimą, suteikė motyvacijos tolesnei edukacinei veiklai, o naujų žinių konstravimas buvo paremtas asmenine mokinių gyvenimo patirtimi. Tarp visų seminaro dalyvių vyko abipusį praturtinantis dialogas.

Buvo užtikrintas mokinių savarankiškumas ir laisvė renkantis užduočių atlikimo būdus, nuomones ir vertinimus, konstruojant tiriamų faktų ir reiškinių paaiškinimus.

Buvo lyginami savų atsakymų su kultūros analogais.

Nebuvo jokių vertinamųjų mokytojo pareiškimų, jokios savo nuomonės primetimo, jokio paklusnumo „valdžioms“.

Pedagoginės dirbtuvės – tai vaikų ir suaugusiųjų ugdymo forma, kuri kiekvienam dalyviui sudaro sąlygas kilti į naujas žinias ir įgyti naujos patirties per savarankišką ar kolektyvinį atradimą. Seminaro rezultatas – ne tik tikros žinios ar įgūdžiai, bet svarbus ir pats tiesos suvokimo procesas. Tuo pačiu metu svarbiausia proceso kokybė yra bendradarbiavimas ir bendra kūryba – reiškiniai savaime.

Jūsų dėmesiui pristatome pamoką, pravestą naudojant šią technologiją.

NAUJŲ ŽINIŲ RUSŲ KALBOS PAMOKOS DIRBTINIS SEMINARAS

Tema „Vienos sakiniai ir jų vartojimo literatūros tekstuose ypatybės“

Įvarčiai – 1. Apibendrinti mokinių žinias apie vienos dalies sakinių rūšis.

2. Parodykite vienos dalies sakinių vaidmenį literatūros tekste.

3. Mokėti panaudoti šias konstrukcijas savo kalboje.

Lentoje: Pamokos tema „Vienos dalies sakiniai ir ………………………. .

B. Okudžavos dainos „Sušukam!“ žodžiai.

Šaukimės ir žavėkimės vieni kitais,

Nereikia bijoti aukštai nuskambėjusių žodžių.

Pagirkime vieni kitus

Juk visa tai – laimingos meilės akimirkos.

Liūdėkime ir verkime atvirai

Kartais kartu, kartais atskirai, kartais pakaitomis.

Nereikia teikti reikšmės šmeižtui,

Nes liūdesys visada sugyvena su meile.

Supraskime vienas kitą puikiai,

Kad vieną kartą suklydęs daugiau nesuklysi,

Gyvenkime, atsiduodami vienas kitam viskam,

Be to, gyvenimas toks trumpas.

Iš studentų pagal Zodiako ženklus buvo suformuotos laikinosios kūrybinės komandos (TKT), kurios apima jungimąsi į grupes pagal „atsitiktinumo motyvą“ Kiekvienam TKT buvo nustatytas vienos dalies sakinių tipas (vardinis, apibendrintas – asmeninis ir pan.)

Pamokos eiga

1. Meistro sveikinimas

2. Induktorius. B. Okudžavos muzika „Sušukam!

Meistras: Kokias asociacijas – žodžius (prisiminimus, jausmus) jums sukėlė B. Okudžavos dainos eilės? Užsirašykite, parodykite dirbtuvės draugams, aptarkite, pasiruoškite atsakymui.

Savarankiška statyba: Studentai dirba individualiai, vėliau supažindina su savo asociacijomis VTK bendražygius.

Socialinė konstrukcija: Grupėse vyksta diskusija, lentoje užrašomi atsakymai (pavyzdžiui, malonumas, meilė, draugystė ir pan.)

Meistras: Noriu jus supažindinti su savo asociacijomis

Meistras: Ar mano asociacijose yra logikos? Kuris?

(Mokiniai nustato, ką visi šie žodžiai turi bendro.)

Socializacija:

Meistras: Paryškinti raktinį žodį (nuotaika)

Kaip ši asociacija susijusi su pamokos tema?

(dėka vienbalsių sakinių B. Okudžavos tekste sukuriama tam tikra liūdesio, nostalgijos, meilės ir kt. nuotaika.

Meistras: Taigi, koks yra mūsų tyrimo tikslas? (Parodykite vienos dalies sakinių vaidmenį kuriant teksto nuotaiką, jų vartojimo literatūriniame tekste ypatumus).

Meistras lentoje užrašo temą „ir jų panaudojimo literatūriniame tekste ypatybes“.

Meistras: Norėdami pasijusti kūrėjais, pabandykite parašyti miniatiūrą apie rudenį VTK, naudodami nurodyto tipo vienos dalies sakinius. Aptarkite. (Skamba P. Čaikovskio muzika iš „Metų laikų“)

Meistras: Perskaitykite. Sakykite, kokias nuotaikas sukuria vienos dalies sakiniai?

(Mokinių atsakymai)

Meistras: Ant jūsų stalų – tekstai su V. Astafjevo apsakymais „Zatesi“

„Zatesi“ – tai novelės – prisiminimai, mintys apie gyvenimą, gamtą, meilę, kasdieniai eskizai. Juose yra aistringas rašytojo kreipimasis į žmogaus atsakomybę už viską, kas vyksta Žemėje ir jo asmeniniame gyvenime.

(Dirbkite su žodynu – raskite apibrėžimą, kas yra zatesas)

Meistras: O šiandien pabandysime pamatyti ir pajusti, kaip puikiems rašytojams pavyksta „daryti stebuklus“, atseksime, kaip Viktoro Astafjevo „Zatesyje“ „veikia“ vienbalsiai sakiniai.

(Dirbkite VTK Diskutuokite kolektyviai, užsirašykite)

Reklama:

Kiekviena kūrybinė komanda savo apibendrinimais kalba su kitomis grupėmis.

Meistras: Išklausę visas kalbas, diskutuodami grupėse padarykite išvadą. Pabandykite apibrėžti vienos dalies sakinių vaidmenį vienoje frazėje.

VTK atstovai lentoje rašo: pagyvinti istoriją, išreikšti mintį, išsiaiškinti teksto nuotaiką ir kt.

Meistras: Nustatykite nuorodų derinį (teksto nuotaiką). Atminkite, kad pamokos pradžioje mūsų asociacijose pagrindinis žodis buvo ir žodis nuotaika.

Atspindys:

Taigi, ko naujo išmokote pamokoje? Ar šiandienos pamoka padėjo įgyti naujų žinių? Ar turite noro gilintis į problemą? Mes nuėjome teorinį ir praktinį žinių kaupimo kelią, ar jums buvo sunku? Jaukus? Patogus? Pasidalykite mintimis ir padėkokite vieni kitiems už jūsų darbą. Pasakyk man, kaip buvo malonu dirbti kartu. Prisiminkite B. Okudžavos raginimą „Pagirkime vieni kitus“

Jei radote klaidą, pasirinkite teksto dalį ir paspauskite Ctrl + Enter.