Eesmärgi sensuaalne peegeldus. Subjektiivsus on reaalsuse sensuaalne peegeldus, mis see on? Vaadake, mis on "sensoorne peegeldus" teistes sõnaraamatutes

kognitiivne protsess.

Spetsiifilisus.

Selle protsessi tulemusena luuakse kujutluspilt konkreetse objekti tajumisest, millele tegevus on suunatud.


Psühholoogiline sõnaraamat. NEED. Kondakov. 2000 .

Vaadake, mis on "sensoorne peegeldus" teistes sõnaraamatutes:

    Sensuaalne peegeldus- kognitiivne protsess, mille tulemusena ehitatakse konkreetse objekti kujutis, millele tegevus on suunatud ... Psühholoogiline sõnaraamat

    Subjektiivne kognitiivne protsess (nagu ka selle protsessi tulemus), milles teadmise objekt ilmub sensuaalsel kujul, st aistingute, tajude, ideede kujul. Inimesel on vaimne tegevus, mille eesmärk on ... ... Suur psühholoogiline entsüklopeedia

    TUNDMISE TUNNISTAMINE- - tunnetuse algstaadium, mis moodustub subjekti otsese interaktsiooni protsessis väliste objektidega; subjektiivne pilt objektiivsest maailmast, mis saadakse meelte (nägemine, kuulmine jne) kaudu, mis on ... ... Teadus- ja tehnoloogiafilosoofia: temaatiline sõnaraamat

    SENSUAALSUS- TUNDLIKKUS 1) inimese psüühika meelte abil realiseeritud võime kogeda väliste objektide mõju ja neile mõjudele reageerida, aktualiseerub aistingu, taju, esituse vormides; sisu… … Filosoofiline entsüklopeedia

    Mihhailova, Irina Borisovna- (s. 12.05.1931) eri. piirkonnas gnoseol.; Dr philos. teadused, prof. Perekond. Krasnodaris. Lõpetanud filosoofia eriala. f t MGU (1954), Ph.D. samast ftast (1963). Aastatel 1963–1991 töötas ta Kõrgkoolis: Ass., Art. õpetaja, dotsent, aastast 1976 prof. Alates 1991. aastast prof. seltside osakonnad. Teadused Moskva ... Suur biograafiline entsüklopeedia

    Dialektiline materialism- marksismi-leninismi filosoofia, teaduslik väljavaade, üldine maailma tundmise meetod, teadus looduse, ühiskonna ja teadvuse kõige üldisematest liikumis- ja arenguseadustest. D. m. põhineb kaasaegse teaduse saavutustel ja arenenud ... ... Suur Nõukogude entsüklopeedia

    TEADMISED- TEADMISED. Inimese tegelikkuse peegeldamise protsess. P., mis on suunatud tunnetavale subjektile endale, moodustab P. spetsiifilise vormi - eneseteadmise. P. algmoment on aisting (objektide ja nähtuste individuaalsete omaduste peegeldus), ... ... Uus metoodiliste terminite ja mõistete sõnastik (keelte õpetamise teooria ja praktika)

Tunnetusprotsessis on üsna selgelt näha kaks poolt - sensoorne peegeldus ja ratsionaalsed teadmised. Sensoorne peegeldus on tunnetuse lähtepunkt, just meeleelundite kaudu saame kogu esmase informatsiooni välismaailma objektide ja nähtuste kohta.

Inimese meeleelundid ei ole mitte ainult loodusloo, vaid ka maailma ajaloo saadused. Inimese meelte kujunemises ja arengus oluline roll läbi inimkonna ajaloo on sotsiaalne praktika mänginud ja mängib siiani. Seega näevad juveliirid kõige peenemaid erinevusi. vääriskivid, teedegusteerijad – jäädvustada lihtsurelikule nähtamatud tunnused erinevate teesortide maitseomadustes.

Sensoorne peegeldus avaldub kolmes peamises vormis – aistingute, tajude ja ideede kujul. Sensatsioonid on sensuaalsed kujutised objektide individuaalsetest omadustest. Me tunneme värve, helisid, lõhnu, meil on maitse-, kombatavad aistingud jne.

Sensoorse peegelduse kõrgeim vorm on representatsioon – kujundlikud teadmised objektide kohta, mida me otseselt ei taju, mälust reprodutseeritud.

Representatsioonis tuleb juba mängu meie teadvuse abstraktsioonivõime, selles lõigatakse ära ebaolulised detailid.

Samas avaldub esinduste tasandil meie teadvuse selline loovuse protsessis suure tähtsusega võime, milleks on kujutlusvõime - võime siduda sensoorset materjali erinevalt, mitte nii, nagu see on. seotud tegelikkuses.

Representatsioon seisab justkui piiril, sensoorse refleksiooni ja abstraktse mõtlemise vahelisel ristteel. See tuleb ikka otse meelelisest materjalist ja on sellele üles ehitatud, aga esituses on juba abstraktsioon kõigest teisejärgulisest, väheolulisest jne.

Sensuaalne peegeldus on tunnetuse vajalik etapp, mis seob teadvuse vahetult välismaailmaga.

Reaalsuse sensoorse peegelduse iseloomustuse lõpetuseks toome välja peamised punktid, mis iseloomustavad selle rolli ja kohta kognitiivses protsessis.

Esiteks on meeleorganid ainuke kanal, mis ühendab inimest vahetult välismaailmaga ning ilma meeleelunditeta pole inimene võimeline ei tunnetamiseks ega mõtlemiseks.

Need annavad minimaalselt esmast teavet, mis on vajalik ja piisav konkreetse objekti tundmiseks.

Ratsionaalsed teadmised põhinevad lõpuks materjalil, mida meeled meile annavad.

Lõpuks tagatakse objektiivse tegevuse reguleerimine eelkõige sensoorsete kujutiste abil.

Seda omadust saab täiendada asjaoluga, et sensoorse peegelduse eeliste hulgas on selle kujundlikkus, samuti piltide otsene andvus ja nende heledus.

Kuid ka sensoorne peegeldus on piiratud - see peegeldab ainult üksikut, individuaalset ja ei anna iseennast ega saa anda teadmisi üldisest, see annab teavet kohe antud, nähtava, kuuldava kohta, kuid ei anna teadmisi selle kohta, mis on peidus. mõlemad, see peatub välisel, nähtustel, kuid ise ei saa anda teadmisi sisemise, olemuse kohta.

Praktika vajadused aga dikteerivad lihtsalt vajaduse tuvastada indiviidi taga üldine, välise taga sisemine, nähtuse taga olemus jne.

Praktika nõuab seega üleminekut, hüpet tundelt mõttele, sensoorselt refleksioonilt mõttele abstraktne mõtlemine või ratsionaalne tunnetus, mis ületab ülalmainitud sensoorse refleksiooni piirangud.

Seega sisaldab kognitiivne protsess kahte külge - sensoorset peegeldust ja ratsionaalset tunnetust. Need aspektid on dialektiliselt omavahel seotud.

Sensoorne tunnetus annab vaid lähtematerjali mõtlemistööks ja ilma selle mõttetööta ei saa juttugi olla aine täielikest teadmistest.

Ratsionaalne tunnetus omakorda, olles samm edasi subjekti tunnetuses, iseenesest, ilma sensitiivile toetumata, ei saa eksisteerida, sest. selgub, et sellel puudub maapind, millel on sensoorsed peegeldused.

Sissejuhatus

Taju on objektide ja nähtuste peegeldus nende omaduste ja osade kogumina koos nende otsese mõjuga meeltele. See hõlmab inimese varasemat kogemust ideede ja teadmiste kujul. Mõtle kutsikale, kes mängib murul. Sellel on teatud kuju, suurus ja värv; igal ajahetkel hõivab see ruumis kindla koha, mis asub meist teatud kaugusel ja kindlas suunas; me näeme teda nüüd liikumas, nüüd liikumatult; see näeb välja nagu tihe keha, st nagu objekt, mille pinda saab ainult puudutada, erinevalt näiteks veest või taevast. Kutsika värvus on tema kehapinna omadus, see tähendab, et tema pinnal on värv. Kui see tabab väikest eset, jääb meile mulje, et kutsikas paneb selle liikuma. Seda kõike tajume me nägemise abil. Aga me kuuleme ka tema haukumist ja sellel helil on teatud kõrgus, helitugevus ja tämber ning see tuleb teatud ruumiosast, tegelikult kohast, kus me kutsikat näeme. Me tajume seda omaduste kogumina ja oma varasemast kogemusest teame, et meie ees on kutsikas. Tajutavad omadused nagu värvus, suurus jne jäävad konstantseks ega sõltu sellest, et näiteks võrkkesta kujutis pidevalt muutub. Seega ei tundu meile, et varjus muudab kutsikas oma värvi või tema suurus suureneb või väheneb sõltuvalt sellest, kas ta meile läheneb või eemaldub.

Seda saab seletada asjaoluga, et tajuprotsess kulgeb seoses teiste indiviidi psühholoogiliste protsessidega: mõtlemine (me oleme teadlikud sellest, mis meie ees on), kõne (saame aru saada, et oleme meie ees ainult mil saame seda tajutava kujundi järgi nimetada: kutsikas), tunded (me suhestume teatud viisil sellega, mida me tajume), tahe (organiseerime tajuprotsessi meelevaldselt ühel või teisel kujul). Kõik see toob kaasa mitte päris adekvaatse taju, tajutava objekti moonutamise, sealhulgas visuaalse pildi moonutamise, nn nägemisillusioonide ilmnemise.

Sensatsioon on reaalsuse omaduste peegeldus, mis tuleneb nende mõjust meeleorganitele ja aju närvikeskuste erutamisest. Aistingute tüübid on mitmekesised: kombatavad, visuaalsed, vibratsioonilised, haistmisvõimed jne. Teatud aistingute kvalitatiivset tunnust nimetatakse nende modaalsuseks.

1. Erinevus taju ja aistingu vahel

Välised nähtused, mis toimivad meie meeltele, põhjustavad aistingute kujul subjektiivset mõju ilma subjekti vastutegevuseta tajutava mõju suhtes.

Tunnetusvõime on antud meile ja kõigile elusolenditele, kellel on sünnist saati närvisüsteem. Võime tajuda maailma kujutiste kujul on ainult inimesel ja kõrgematel loomadel, see areneb ja paraneb nende elukogemuses. Vastupidiselt aistingutele näib taju alati subjektiivses korrelatsioonis eksisteeriva reaalsusega, mis on kujundatud objektide kujul, meist väljaspool. Aistingud on meis endis, samas kui objektide tajutavad omadused, nende kujutised lokaliseeritakse ruumis. Seda protsessi, mis on iseloomulik tajule, mitte aistingule, nimetatakse objektistamiseks. Teine erinevus selle arenenud vormide taju ja aistingute vahel on see, et aistingu ilmnemise tulemuseks on teatud tunne (näiteks heledus-, helitugevus-, tasakaalu-, magusaisu jne), tajumise tulemusena aga kujutis. moodustub, mis hõlmab omavahel seotud erinevate aistingute kompleksi, mille inimteadvus omistab objektile, nähtusele, protsessile. Teatud objekti tajumiseks on vaja sellega seoses sooritada mingisugune vastutegevus, mis on suunatud selle uurimisele, konstrueerimisele ja pildi selgitamisele. Eraldi aistingud on justkui "seotud" konkreetsete analüsaatoritega ja aistingu tekkimiseks piisab, kui stiimul toimib nende perifeersetele organitele - retseptoritele. Tajumisprotsessi tulemusena moodustunud pilt eeldab mitme analüsaatori koostoimet, koordineeritud tööd korraga.

Taju toimib seega tähendusliku (sealhulgas otsustamise) ja tähistatud (kõnega seostatud) sünteesina erinevatest aistingutest, mis on saadud terviklikest objektidest või komplekssetest nähtustest, mida tajutakse tervikuna. See süntees ilmneb etteantud objekti või nähtuse kujutisena, mis moodustub nende aktiivse peegelduse käigus.

Taju on objektiivse reaalsuse objekti või nähtuse sensuaalne peegeldus, mis mõjutab meie meeli. Inimese tajumine ei ole ainult sensuaalne kujutlus, vaid ka keskkonnast eristuv ja subjektile vastanduv objekti teadvustamine. Teadlikkus meeleliselt antud objektist on põhiline, kõige olulisem eristav tunnus taju.

2. Taju tüübid

Tajumisprotsessi tulemusena moodustunud pilt eeldab mitme analüsaatori koostoimet, koordineeritud tööd korraga. Sõltuvalt sellest, milline neist töötab aktiivsemalt, töötleb rohkem teavet, võtab vastu kõige olulisemad tunnused, mis näitavad tajutava objekti omadusi ja eristavad tajutüüpe. Vastavalt sellele eristatakse kombatavat, visuaalset ja kuuldavat taju.

2. 1. Kombatav taju

Puudutus on tundlikkuse kompleksne vorm, mis sisaldab nii elementaarseid kui ka keerukaid komponente. Esimesed hõlmavad külma-, kuuma- ja valuaistingut, teised aga puutetundlikkust (puudutus ja surve). Kuuma- ja külmatunde perifeersed seadmed on naha paksusesse hajutatud “pirnid”. Valuaistingu aparaat on valusignaale tajuvate õhukeste närvikiudude vabad otsad, puute- ja surveaistingute perifeerne aparaat on teatud tüüpi närvimoodustised, mida tuntakse Leisneri kehadena, Vater-Pacchini kehadena, mis paiknevad samuti valusignaali paksuses. nahka. Äsja loetletud retseptoraparaadid on jaotunud naha pinnale ebaühtlaselt: mida peenem on konkreetse organi tööks vajalik tundlikkus, seda tihedamalt paiknevad vastavad retseptori komponendid selle pinnal ja seda madalamad on läved nende signaalide eristamiseks. teisisõnu, mida tundlikumad nad on. Erinevate kehapindade tundlikkuse peenuse tagab mitte ainult perifeersete retseptorite jaotustihedus vastavates nahapiirkondades, vaid ka ajukoore post-tsentraalsete osade nende piirkondade suhteline pindala, kus kiud tulevad perifeeria vastavatest piirkondadest. Mida peenem on teatud nahapiirkonna funktsioon, seda suurema ala hõivab selle projektsioon ajukoores. Puutetundlikkuse kõige keerulisemad vormid on puudutuse lokaliseerimise aisting, eristav tundlikkus (kahe puudutuse vahelise kauguse tunnetus naha lähedaste piirkondadeni), naha pinge suuna tundmine (kui küünarvarre nahk on suunatud või käest eemal), kujundi aistingud, mis rakendatakse tegija otsa puudutamisel nahale ringikuju või numbri kujutis. Keeruliste vormide hulka kuulub ka sügav tundlikkus, mis võimaldab tuvastada passiivselt painutatud käe asendit või anda parem käsi asend, mis antakse passiivselt vasakule käele. Seda tüüpi tundlikkuse rakendamisel osalevad ajukoore posttsentraalsete osade keerulised sekundaarsed tsoonid. Erinevat tüüpi tundlikkuse uurimiseks kasutatakse erinevaid tehnikaid, näiteks: Taberi eksperiment, mille käigus uurija puudutab korraga kahte sümmeetrilist rindkere või näo punkti. Ühe poolkera lüüasaamine ilmneb selles, et patsient, kes tabab hästi iga üksikut puudutust, eirab ühte sümmeetriliste punktide puudutustest, kui mõlemad puudutused tehakse samaaegselt. kahjustatud poolkera vastas olev punkt langeb tavaliselt välja.

Saada oma head tööd teadmistebaasi on lihtne. Kasutage allolevat vormi

Üliõpilased, magistrandid, noored teadlased, kes kasutavad teadmistebaasi oma õpingutes ja töös, on teile väga tänulikud.

Riiklik õppeasutus

erialane kõrgharidus

TAMBOV RIIK TEHNILINE

ÜLIKOOL

Avalike suhete osakond

KONTROLLTÖÖ №3

Esitatud

EM-11 rühma õpilane

IE&UP teaduskond

Kirijenko Svetlana Vladimirovna

Kontrollitud: Avdeeva A.V.

Tambov, 2009

1. Tunne - esmane f tegelikkuse peegelduse vorm

Aisting on alati enam-vähem otseselt seotud motoorse aktiivsusega, tegevusega. Sensatsioon on esiteks sensomotoorse reaktsiooni algushetk; teiseks, teadliku tegevuse tulemus, eristumine, üksikute sensoorsete omaduste eraldamine taju sees.

Tunne on sensoorne peegeldus objektiivne reaalsus, eksisteerib teadvusest sõltumatult, selle mõju põhjal meeltele: see on nende ühtsus. Sensatsioon – eraldiseisva sensoorse kvaliteedi või eristamatute ja objektideta muljete peegeldus keskkonnast.

Sensatsioon on alati protsessi sensoorse sisu ja aktiivsuse ühtsus.

Peamiste aistingute tüüpidena eristatakse nahaaistinguid - puudutus- ja survetunne, puudutus-, temperatuuri- ja valu-, maitse- ja lõhnaaistingud, nägemis-, kuulmis-, asendi- ja liikumisaistingud (staatilised ja kinesteetilised) ning orgaanilised aistingud (nälg, janu, seksuaalsed aistingud, valu, siseorganite aistingud jne).

Arenguprotsessis on välja kujunenud erinevad aistingute moodused, mis on üksteisest nii järsult erinevad. Ja praeguseni pole intermodaalseid tundlikkuse liike veel piisavalt uuritud. Selline on näiteks vibratsioonitundlikkus, mis ühendab taktiil-motoorse sfääri kuulmissfääriga ja on geneetilises mõttes üleminekuvorm kombatavatelt aistingutelt kuulmistundlikkusele.

Vibratsioonitunne on tundlikkus õhus esineva vibratsiooni suhtes, mida põhjustab liikuv keha. Erilise praktilise tähenduse omandab vibratsioonitundlikkus nägemis- ja kuulmiskahjustuse korral.

Orgaaniline tundlikkus annab meile mitmekülgseid aistinguid, mis peegeldavad organismi elu. Orgaanilised aistingud on seotud orgaaniliste vajadustega ja on suurel määral põhjustatud siseorganite funktsioonide automaatse voolu rikkumisest. Orgaanilised aistingud hõlmavad nälja-, janutunnet, keha kardiovaskulaarsetest, hingamisteedest ja reproduktiivsüsteemidest tulenevaid aistinguid. Nagu ka ebamäärased, raskesti eristatavad aistingud, mis moodustavad hea ja halva üldise heaolu sensuaalse aluse.

Kõigil orgaanilistel aistingutel on mitmeid ühiseid jooni:

1. Need on reeglina seotud orgaaniliste vajadustega, mis tavaliselt peegelduvad esmalt teadvuses orgaaniliste aistingute kaudu. Orgaanilised aistingud on tavaliselt seotud pingega. Nende hulka kuuluvad seega DÜNAAMIKA, SÕITMISE, PÜÜDIMISE hetk, aga ka vajaduse rahuldamisega seotud aistingud, sisaldavad tühjenemise hetke.

2. Orgaanilistes aistingutes, SENSORIS, liidetakse tajutundlikkus ikkagi AFEKTIIVSE tundlikkusega. Kõikidel orgaanilistel aistingutel on enam-vähem äge AFEKTIIVNE toon, enam-vähem ergas emotsionaalne värvus. Seega on orgaanilises tundlikkuses esindatud mitte ainult sensoorne, vaid ka efektiivsus.

3. Orgaanilised aistingud, mis peegeldavad vajadusi, on tavaliselt seotud motoorsete impulssidega. Sellised on näiteks kramplikud liigutused tugeva janu ajal, lämbumistundega jne.

Meeleelundite klassikaline füsioloogia jagab naha tundlikkuse neljaks erinevaks tüübiks. Tavaliselt eristatakse vastuvõtte: 1) valu, 2) kuumus, 3) külm ja 4) puudutus (ja surve).

Valu on bioloogiliselt väga oluline kaitsevahend. Tekkides ärrituse mõjul, mis on oma olemuselt ja tugevusega hävitav, annab valu märku ohust kehale.

On piirkondi, mis on valu suhtes tundlikud, ja teised, mis on palju tundlikumad. Keskmiselt moodustab 1 cm 2 100 valupunkti.

Valutundlikkust iseloomustab madal erutuvus.

Pärast valulikku ärritust tekkivaid impulsse iseloomustab aeglane juhtivus. Valuimpulssidega kohanemine toimub väga aeglaselt. Valuaisting on tavaliselt seotud rahulolematuse või kannatuste tundega.

Valu on suhteliselt halb, ebatäpselt lokaliseeritud, sageli ähmane. Valuaistingu suhteliselt ebamäärase, ebaselgelt määratletud olemuse tõttu osutub see väga liikuvaks ja mõjutatavaks ajukoore tegevusega seotud kõrgemate vaimsete protsesside poolelt - ideed, mõtete suund jne. Seega võib liialdatud ettekujutus inimest ees ootava valuliku stiimuli tugevusest valutundlikkust märkimisväärselt tõsta.

Temperatuuri (termiline) tundlikkus annab meile kuuma ja külma tunde. Sellel tundlikkusel on suur tähtsus kehatemperatuuri refleksreguleerimisel.

Pole olemas lõplikult fikseeritud kuuma- ja külmapunkte (nagu ka survet ja valu), kuna nagu selgus, varieerub nende punktide arv sõltuvalt stiimuli intensiivsusest. See seletab asjaolu, et erinevates uuringutes leitakse samadest nahapiirkondadest erinev arv tundlikke punkte. Sõltuvalt stiimuli intensiivsusest ja stiimuli struktuurilisest seosest tajuaparaadiga ei muutu mitte ainult tundlike punktide arv, vaid ka tekkiva tunde kvaliteet: soojustunne asendub valuaistinguga, survetunne muutub soojustundeks jne.

Olulist rolli soojusaistingus mängib naha võime kiiresti kohaneda erinevate temperatuuridega.

Subjektiivne termonull, mis ei anna mingeid temperatuuritundetusi, on keskmised temperatuurid, mis on ligikaudu võrdsed naha temperatuuriga. Eseme kõrgem temperatuur annab meile soojustunde, madalam temperatuur külmatunde. Soojusaistingud on põhjustatud temperatuuride erinevusest ehk soojusvahetusest, mis tekib elundi ja välisobjekti vahel.

Puudutus- ja survetunne on omavahel tihedalt seotud. Isegi klassikaline naha tundlikkuse teooria (rajatud M. Bleek ja M. Frey), mis lähtub igat tüüpi nahaaistingu jaoks eriliste tundlike punktide tuvastamisest, ei eelda igat tüüpi nahatundlikkuse jaoks spetsiaalseid tundlikke punkte. tähendab spetsiaalseid retseptori punkte surve ja puudutuse jaoks. Surve tundub tugeva puudutusena.

Puute- ja surveaistingu (erinevalt näiteks valuaistingutest) iseloomulik tunnus on nende suhteliselt täpne lokaliseerimine, mis kujuneb välja kogemuse tulemusena nägemise ja lihasaistingu osalusel. Rõhuretseptoritele on iseloomulik nende kiire kohanemine. Seetõttu tunneme me tavaliselt mitte niivõrd survet kui sellist, vaid rõhu muutusi.

Erinevate nahapiirkondade surve- ja puudutustundlikkus on erinev.

Puudutus- ja surveaisting sellises abstraktses isolatsioonis, milles need esinevad traditsioonilisele psühhofüsioloogiale omaste nahatundlikkuse lävede määratlustega, mängivad objektiivse reaalsuse äratundmisel vaid alluvat rolli. Praktikas ei ole reaalsuse äratundmiseks reaalne mitte millegi passiivne puudutus inimese nahal, vaid aktiivne PUUDUTUS, inimese tunnetamine teda ümbritsevatest objektidest, mis on seotud neile avaldatava mõjuga. Puudutus on töötava ja teadva käe spetsiifiliselt inimlik tunnetus; see on eriti aktiivne.

Lõhn ja maitse on tihedalt seotud keemilise tundlikkusega. Kuni viimase ajani oli tavaks arvata, et inimese haistmismeel ei mängi erilist rolli. Kuid selle tähtsus on siiski suur tänu lõhnataju mõjule autonoomse närvisüsteemi funktsioonidele ning positiivse või negatiivse emotsionaalse tausta loomisele, värvides inimese heaolu meeldivatesse või ebameeldivatesse toonidesse.

Lõhnameel annab meile väga erinevaid erinevaid aistinguid, mida iseloomustab nende tavaliselt ere positiivne või negatiivne afekti-emotsionaalne toon.

Maitseaistingud, nagu ka lõhnaaistingud, tulenevad asjade keemilistest omadustest. Nagu lõhnade puhul, puudub ka maitseelamuste täielik ja objektiivne klassifikatsioon. Maitseainetest põhjustatud aistingute kompleksist saab eristada nelja peamist omadust - soolane, hapu, magus ja mõru.

Maitseaistinguga kaasnevad tavaliselt ka haistmisaistingud, mõnikord ka surve-, kuuma-, külma- ja valuaistingud.

Maitseaistingus mängib suurt rolli kompensatsiooniprotsess, s.t. ühtede maitseelamuste (soolane) summutamine teiste poolt (hapu).

Koos kompenseerimisega maitseelamuste valdkonnas täheldatakse ka kontrastseid nähtusi. Näiteks suhkrulahuse magusa maitse tunnet suurendab väikese koguse lauasoola lisamine.

Maitseaistingud mängivad olulist rolli emotsionaalse seisundi seadmisel, autonoomse närvisüsteemi kaudu mõjutab maitse koos lõhnaga ka teiste retseptorsüsteemide lävesid, nagu nägemisteravus ja kuulmine, naha tundlikkuse seisund ja propriotseptorid.

Kuulmise eriline tähtsus inimestel on seotud kõne ja muusika tajumisega. Kuulmisaistingud on kuulmisretseptorit mõjutavate helilainete peegeldus, mis on tekitatud kõlava keha poolt ja kujutavad endast õhu muutuvat kondenseerumist ja vähenemist.

Helilainetel on esiteks erinevad võnkeamplituudid. Teiseks võnkeperioodi sageduse või kestuse järgi. Kolmandaks, vibratsiooni vorm.

Kuulmisaistinguid võivad põhjustada nii perioodilised võnkeprotsessid kui ka ebaregulaarselt muutuva võnkesageduse ja amplituudiga mitteperioodilised. Esimesed peegelduvad muusikahelides, teised mürades.

Inimkõne helides on esindatud ka nii mürad kui muusikalised helid.

Iga heli peamised omadused on: selle helitugevus, helikõrgus, tämber.

Kõiki helisid meie kõrv ei taju. Nii ultraheli (kõrge sagedusega helid) kui ka infrahelid (väga aeglase vibratsiooniga helid) jäävad meie kuulmisväljale.

Eriti suur on visuaalsete aistingute roll maailma tundmisel. Need pakuvad inimesele erakordselt rikkalikke ja peenelt eristatud andmeid ning pealegi tohutut valikut. Nägemine annab meile objektidest kõige täiuslikuma, ehtsama taju. Kõige enam eristuvad visuaalsed aistingud efektiivsusest, nendes on eriti tugev sensuaalse mõtiskluse moment. Visuaalsed tajud on inimese kõige "objektiivsemad", objektiivsemad tajud. Seetõttu on neil teadmiste ja praktilise tegevuse jaoks suur tähtsus.

Visuaalsel aistingul, mis tuleneb silma kokkupuutest valgusega, on alati teatud värvikvaliteet. Kuid tavaliselt me ​​ei taju mitte värvi "üldiselt", vaid teatud objektide värvi. Need objektid asuvad meist teatud kaugusel, omavad üht või teist vormi, suurust jne. Visioon annab meile peegelduse kõigist nendest objektiivse reaalsuse mitmekesistest omadustest. Aga objektide peegeldus nende ruumilistes ja muudes omadustes kuulub juba taju valdkonda, mis samuti osaliselt põhineb konkreetsetel visuaalsetel aistingutel.

1. Taju olemus ja põhiomadused.

Taju on vaimne protsess, mis viib teatud põhimõtete järgi struktureeritud sensoorse kujutise tekkeni, mis sisaldab vaatlejat ennast ühe uuritava elemendina.

Taju omadused ja funktsioonid.

1) Tegevus

Taju aktiivsus seisneb ennekõike efektorkomponentide osalemises tajuprotsessis, toimides retseptori aparaatide liikumise ja keha või selle osade liikumise kujul ruumis. Käte ja silmade liikumise analüüs jaguneb kahte klassi. Esimesse klassi kuuluvad otsimis- ja paigaldusliigutused, mille abil otsitakse antud objekti, asetatakse silm ja käsi tajumiseks kõige mugavamasse asendisse ning seda asendit muudetakse. Sellesse klassi kuuluvad ka pealiigutused vastuseks äkilisele helile, silmade liigutuste jälgimine jne. Teine klass sisaldab tegelikke kognitiivseid liigutusi. Nende otsesel osalusel hinnatakse suurust, tuvastatakse juba tuttavad objektid ja viiakse läbi pildi loomise protsess. Toimub pidev pildi võrdlemine originaaliga. Igasugune lahknevus nende vahel põhjustab kohe pildiparanduse. Järelikult ei piirdu motoorsete oskuste roll tajumisel afektiivsete süsteemide toimimiseks parimate tingimuste loomisega, vaid seisneb selles, et liigutused ise osalevad objektiivse objekti subjektiivse kuvandi kujunemises.

Visuaalne taju hõlmab paljusid teabeallikaid peale nende, mida silm objekti vaatamisel tajub. Tajumise protsessi kaasatakse reeglina ka varasemast kogemusest saadud teadmised objekti kohta ning see kogemus ei piirdu nägemisega. See rõhutab taas aktiivset tajuprotsessi.

B) Ajaloolisus

Taju on tajuliste (taju on objektiivse reaalsuse otsene peegeldus meelte abil) toimingute süsteem, mille valdamine nõuab spetsiaalset ettevalmistust ja üsna pikka harjutamist. Pertseptuaalsed toimingud ja pildi adekvaatsuse kriteeriumid ei jää muutumatuks, vaid läbivad olulise arengutee koos tegevuse enda arenguga. See tähendab, et taju kõige olulisem omadus on selle ajaloolisus – tegevuskäigu spetsiifiliste tingimuste ja subjekti minevikukogemuse tinglikkus. Kümne kuu vanuselt pimedaks jäänud mehe vaatluse, kelle nägemine taastus 52-aastaselt, viis läbi inglise psühholoog R. Gregory. Selle inimese visuaalne taju oli puudutusega piiratud. Ta ei õppinud kunagi nägemise järgi lugema, kuid tundis visuaalselt ära suured tähed ja numbrid, mida teda pimedate koolis lugema õpetati. Ka selle mehe joonistused annavad tunnistust võimetusest reprodutseerida midagi, mida ta varem puudutuse kaudu ei teadnud. Näiteks ei osanud ta bussi esiosa joonistada, sest ei saanud seda kätega uurida.

C) objektiivsus

Taju kolmas kõige olulisem omadus on selle objektiivsus. Taju objektiivsuse all mõistetakse kogu meelte abil saadud välismaailma puudutava informatsiooni suhet objektide endiga. See on subjekti võime tajuda maailma mitte aistingute kogumi kujul, mis ei ole omavahel seotud, vaid üksteisest eraldatud objektide kujul, millel on neid aistinguid põhjustavad omadused. Kuna tajutoimingud on suunatud olukorra objektiivsele peegeldamisele, on objektiivse keskkonna olulisus taju normaalseks toimimiseks määrav. Inimene kasteti mugavustemperatuuril soolalahusesse vanni. Samal ajal kuulis katsealune ainult monotoonseid rütmilisi helisid ja nägi hajutatud valget valgust ning käte katted ei lasknud tal saada puutetundlikkust. Mõne tunni pärast muutusid katsealused ärevaks ja palusid katse lõpetada. Nad märkisid hallutsinatsioonide ilmnemist, samuti aja tajumise rikkumist. Pärast katset kogesid katsealused desorientatsiooni ruumis, liikumise, kuju, värvi jms tajumise halvenemist. Taju objektiivsus ilmneb tajukujundi terviklikkuse, püsivuse ja tähenduslikkuse kujul.

D) Ausus

Taju on terviklik, kuna see ei peegelda stiimulite eraldatud omadusi, vaid nendevahelist suhet. Gestalt-psühholoogia esindajad olid esimesed, kes pöörasid tähelepanu taju terviklikkusele, nende eeliseks on ka enamiku selle tajuomaduse olulisust tõendavate faktide tuvastamine. Tänu terviklikkusele tajume teatud viisil organiseeritud keskkonda, mitte värvilaikude, üksikute helide ja puudutuste kaootilist kuhjumist. Näiteks eraldades keerulisi helidevahelisi seoseid, on meie kuulmisel lihtne eri võtmetes mängitud meloodiat ära tunda, kuigi üksikud helid võivad osutuda täiesti erinevateks.

Taju terviklikkus väljendub selles, et tajutavate objektide kujutist ei anta täielikult viimistletud kujul koos kõigi vajalike elementidega, vaid see on justkui vaimselt täiendatud teatud terviklikuks vormiks, mis põhineb suurimal elementide komplektil. . See juhtub siis, kui inimene ei taju antud ajahetkel otseselt objekti mõnda detaili.

D) Püsivus

Taju terviklikkus on tihedalt seotud selle püsivusega, mida mõistetakse kui objekti tajutavate omaduste suhtelist sõltumatust nende peegeldustest retseptori pindadel. Püsivuse tõttu tajutakse objekte kuju, värvi, suuruse ja asukoha poolest suhteliselt konstantsetena. Erinevaid püsivusliike on märkimisväärne hulk. See toimub peaaegu iga objekti tajutava omaduse korral. Kõige põhilisem püsivuse liik on meid ümbritseva maailma stabiilsus. Kuigi iga meie liigutus viib tajutava objekti tausta suhtelise liikumiseni, tajume objekte liikumatutena ning ennast ja oma silmi liikuvana. Samamoodi on objekti tajutav kaal konstantne. Sõltumata sellest, kas koormat tõstetakse ühe või kahe käega, jalaga või keha ulgumisega – selle kaalu hinnang on ligikaudu sama. Taju püsivusel on suur bioloogiline tähtsus. Kohanemine ja ellujäämine oleks keskkonnas võimatu, kui taju ei peegeldaks selle stabiilseid, püsivaid omadusi ja suhteid.

E) Mõtetus

Objektiivse taju kõrgeim vorm on tähenduslik taju. Tänu tähenduslikkusele lakkab meie taju olemast bioloogiline protsess, nagu see oli loomadel. Arenguprotsessis sotsiaalajaloolist kogemust assimileerides peegeldab inimene ka eelmiste põlvkondade praktilises tegevuses välja kujunenud objektide tähendusi. Seetõttu tekib koos objekti tajumisega selle funktsioonide teadvustamine, mille tõttu taju muutub üldistatuks ja kategoriseerituks.

Mõtestatud taju võimaldab reaalsust tunda sügavamalt, kui see on võimalik meeli mõjutavate objektide omavahelist suhet peegeldades. Mõtestatud taju staadiumis jõutakse tajukujundi objektistamise kõrgeimasse staadiumisse. Taju mõtestatuse kujunemisel on oluline roll kõnel, mille abil toimub meeltega vastuvõetava informatsiooni üldistamine ja kategoriseerimine.

Inimese taju on seetõttu lahutamatult seotud mõtlemisega, see toimib andmete kõige tähendusrikkama tõlgenduse aktiivse otsinguna.

2. osuued omadused ja tähelepanu tüübid

Tähelepanu on inimese psüühika eriline omadus. Ta ei eksisteeri iseseisvalt – väljaspool mõtlemist, taju, mälu, liikumist. Sa ei saa olla lihtsalt tähelepanelik – sa saad olla tähelepanelik vaid mõnda tööd tehes. Seetõttu nimetatakse tähelepanu teadvuse selektiivseks keskendumiseks teatud teose esitamisele. Tähelepanu avaldumise vormid on mitmekesised. Seda saab suunata meeleelundite tööle (nägemis-, kuulmis- jne tähelepanu), meeldejätmise, mõtlemise ja motoorse tegevuse protsessidele.

Päritolu ja rakendamismeetodite järgi eristatakse tavaliselt kahte peamist tähelepanu tüüpi: tahtmatut ja vabatahtlikku. Tahtmatut tähelepanu, kõige lihtsamat ja geneetiliselt originaalsemat, nimetatakse ka passiivseks, sunnitud, kuna see tekib ja säilib sõltumata inimese ees seisvatest eesmärkidest. Aktiivsus haarab inimest nendel juhtudel iseenesest, oma võlu või üllatuse tõttu. Inimene annab tahtmatult end talle mõjutavatele objektidele, nähtustele ja tegevustele. Niipea, kui kuuleme raadiost huvitavaid uudiseid, hajume tahes-tahtmata tähelepanu töölt ja kuulame. Tahtmatu tähelepanu tekkimine on seotud erinevate füüsiliste, psühhofüsioloogiliste ja vaimsete põhjustega.

Erinevalt tahtmatust tähelepanust juhib vabatahtlikku tähelepanu teadlik eesmärk. See on tihedalt seotud inimese tahtega ja areneb välja tööjõupingutuste tulemusena, seetõttu nimetatakse seda ka tahtejõuliseks, aktiivseks, tahtlikuks. Olles teinud otsuse mõne tegevusega tegeleda, viime selle otsuse ellu, suunates oma tähelepanu teadlikult ka sellele, mis meid hetkel ei huvita, aga mida me tegema peame. Vabatahtliku tähelepanu põhifunktsioon on vaimsete protsesside kulgemise aktiivne reguleerimine.

Mitmed psühholoogid toovad välja teist tüüpi tähelepanu, mis, nagu meelevaldne, on sihikindel ja nõuab esialgseid tahtlikke jõupingutusi, kuid siis "siseneb" inimene justkui töösse: tegevuse sisu ja protsess muutub huvitavaks ja tähenduslikuks. ja mitte ainult selle tulemus. Sellist tähelepanu nimetas N. F. Dobrynin post-vabatahtlikuks. Tahtmisjärgset tähelepanu iseloomustab pikaajaline keskendumine, intensiivne vaimne tegevus ja kõrge tööviljakus.

Tähelepanu tähendab teadvuse seost teatud objektiga, selle keskendumist sellele. Selle kontsentratsiooni omadused määravad tähelepanu omadused. Nende hulka kuuluvad: stabiilsus, keskendumine, jaotus, ümberlülitumine ja tähelepanuvõime.

Jätkusuutlikkus on tähelepanu ajaline omadus, samale objektile tähelepanu tõmbamise kestus.

Tähelepanu kontsentratsioon on keskendumise aste või intensiivsus, see tähendab selle tõsiduse peamine näitaja, fookus, kuhu kogutakse vaimne või teadlik tegevus. A. A. Ukhtomsky uskus, et tähelepanu kontsentratsioon on seotud ajukoores domineeriva erutusfookuse toimimise iseärasustega. Kontsentratsioon on eelkõige domineeriva fookuse erutuse tagajärg, millega kaasneb samaaegne ajukoore teiste piirkondade inhibeerimine.

Tähelepanu jaotuse all mõistetakse inimese subjektiivselt kogetavat võimet hoida korraga tähelepanu keskmes teatud hulk heterogeenseid objekte. Just see võime võimaldab teil teha mitu toimingut korraga, hoides neid tähelepanuväljas.

Tähelepanu jaotumine on sisuliselt selle vahetatavuse tagakülg. Tähelepanu lülitumine määratakse varjatult, liikudes ühelt tegevuselt teisele. Ümberlülitumine tähendab teadlikku ja mõtestatud tähelepanu nihutamist ühelt objektilt teisele. Üldjuhul tähendab tähelepanu ümberlülitus võimet kiiresti orienteeruda keerulises muutuvas olukorras. Tähelepanu vahetamise lihtsus on erinevatel inimestel erinev ja sõltub paljudest tingimustest. Tähelepanu vahetamine on üks hästi treenitud omadusi.

Teatavasti ei saa inimene korraga mõelda erinevatele asjadele ja teha erinevaid teoseid. See piirang tingib vajaduse jagada väljastpoolt tulev teave osadeks, mis ei ületa töötlemissüsteemi võimalusi. Samamoodi on inimesel väga piiratud võime samaaegselt tajuda mitut üksteisest sõltumatut objekti – see on tähelepanu hulk. Selle oluliseks ja määravaks tunnuseks on see, et seda ei saa koolituse ja treeningu ajal praktiliselt reguleerida.

3. Inimharidus

1. Inimene kui kasvatuse subjekt.

Täpselt ja lühidalt väljendas peamist pedagoogilist eesmärki oma pöördumises N.I. Pirogov: "Mees olla!". Hoides kristliku moraali traditsioonilisi nõudeid kasvatusideaali keskmes, pöörasid vene õpetajad erilist tähelepanu nende avaldumisele inimeste elus, tõelistes inimsuhetes.

Tasapisi eemaldub kodupedagoogikas “inimesest üldiselt” poole päris elu, milles indiviidilt nõuti mitte ennastsalgamist, vaid pigem oma eluvõimaluste õiget hindamist. Samal ajal pidi loomulik soov isikliku õnne järele olema korrelatsioonis teiste inimeste vajaduste ja püüdlustega.

Ülimalt oluline oli inimese uurimise probleem anatoomia, füsioloogia, psühholoogia vaatenurgast - nende teadmiste kasutamine õpetaja poolt kõige tõhusama õppeprotsessi jaoks. Kutsudes kasvatajat üles olema lapse suhtes tähelepanelik, ütles K.D. Ušinski rõhutas korduvalt, et laste uurimine peaks läbima ka õpilase kui indiviidi võimete ja huvide tuvastamise.

Töödes D.I. Mendelejev, N.G. Žukovski, I.P. Pavlova, V.I. Vernadski jt, paljastati inimese kui loodusliku organismi keerukus, näidati välja tema eripärad, millega tuleb pedagoogilises protsessis arvestada.

Pedagoogika, psühholoogia, füsioloogia areng on toonud kaasa vajaduse arendada ja selgelt määratleda psühholoogilisi ja pedagoogilisi mõisteid "individuaalsus" ja "isik".

Kaasaegsete teaduste saavutused ja ühiskonna objektiivsed nõudmised aitasid 20. sajandi alguses suuresti kaasa mõiste "isiksuse" tõlgenduse avardumisele kodumaiste õpetajate nägemuses, mis omakorda avaldas märgatavat mõju 20. sajandi alguses. koolihariduse ja -koolituse arendamine.

Ja mida tähendab mõiste "haridus"? Selle tõlgenduses, isegi erialakirjanduses, esineb teatud ebakõlasid ja ebatäpsusi. Sisu poolest on see termin liiga keeruline ja mitmetahuline, mis võimaldab sellesse panna erinevaid semantilisi varjundeid, keskendudes neist ühele, seejärel teisele. Kuid teaduses on see vastuvõetamatu. Kuulus vene akadeemiline matemaatik A.D. Aleksandrov kirjutas: "Teaduslik lähenemine, teaduslik seisukoht nõuab mõistete täpsust, kasutatavate terminite täpsust, seda enam, et samu sõnu kasutatakse kogu aeg erinevates tähendustes." Sellised sõnad hõlmavad eelkõige "haridust".

Haridus ja kasvatus toimivad orgaanilise ühtsusena. Ja ometi ei saa haridus piirduda õppimisega. Kasvatusmetoodika ja kasvatusmetoodika moodustavad kaks enam-vähem iseseisvat pedagoogikateaduse osakonda.

Isiksuse arengu, kujunemise oluline märk, mis kajastub kontseptsioonis "haridus", on isiksuse erinevate omaduste ja omaduste areng, tema käitumine. Pedagoogilises töös on meil alati tegemist suhtega, mis on meie pedagoogilise töö tõeline objekt. Kuna suhteid ei määra alati inimese väljaõpe, nõuab see nende kujundamiseks spetsiaalset kasvatustööd, samuti selle protsessi teoreetiliste ja metoodiliste aluste väljatöötamist ja tundmist.

Inimene on loomult aktiivne olend. Temast saab inimene, kes valdab sotsiaalse kogemuse erinevaid aspekte: teadmisi, erinevaid oskusi ja võimeid, loomingulise tegevuse viise. Kuid tema isiklik areng sõltub otsustaval määral nendest suhetest – positiivsetest või negatiivsetest –, mis temas selles protsessis tekivad ja tugevnevad. Võimalik on näiteks õpilast tööjõusse kaasata, kuid töökuse kasvatamiseks on vaja see tegevus korraldada nii, et see ärataks temas positiivseid emotsioone, sisemist inspiratsiooni ja rõõmu. Kui elamused kannavad negatiivne tegelane, see mitte ainult ei aita kaasa töökuse kujunemisele, vaid, vastupidi, tekitab vastikust. Eelöeldu kehtib igat tüüpi tegevuste kohta – haridus-, kunsti- ja esteetilised, keskkonna-, spordi- ja tervisetegevused jne, millesse õpilased on kaasatud koolihariduse protsessi.

2. Lastekasvatuse mudelid ja stiilid.

Kasvatusliigid liigitatakse hariduslike eesmärkide ja nende saavutamise viiside mõtestatud mitmekesisuse põhimõtte järgi.

Pedagoogide ja õpilaste vaheliste suhete stiili järgi (kasvataja poolt õpilasele kasvatusliku mõjutamise protsessi juhtimise alusel) eristatakse autoritaarset, demokraatlikku, liberaalset ja lubavat haridust.

Autoritaarne vanemlus on vanemluse liik, kus teatud ideoloogiat aktsepteeritakse inimsuhetes ainsa tõena. Mida kõrgem on kasvataja sotsiaalne roll selle ideoloogia tõlkijana (õpetaja, preester, vanemad, ideoloogiatöötajad jne), seda tugevam on õpilase sund käituda selle ideoloogiaga kooskõlas. Sel juhul toimub kasvatus kui inimloomusele opereerimine ja tema tegudega manipuleerimine. Samal ajal on sellised haridusmeetodid nagu nõue (õige käitumise normi otsene esitamine konkreetsed tingimused ja konkreetsetele õpilastele), harjutama õiget käitumist harjumuspärase käitumise kujundamiseks jne. Sundimine on peamine viis sotsiaalse kogemuse ülekandmiseks uuele põlvkonnale. Sunni ulatuse määrab see, kuivõrd koolitajal on õigus määrata või valida varasemate kogemuste sisu ja väärtussüsteem – pereväärtused, käitumisnormid, suhtlusreeglid, religiooni väärtused, rahvus, rahvus. partei jne eksimatus, kõiketeadmine.

Autoritaarset stiili iseloomustab juhtimise kõrge tsentraliseeritus, ühemehejuhtimise domineerimine. Sel juhul teeb ja muudab otsuseid õpetaja üksi, enamiku haridus- ja kasvatusprobleeme puudutavate küsimuste otsustab ta ise. Nende õpilaste tegevuste juhtimisel valitsevad korraldused, mida saab anda kõvas või pehmes vormis (taotluse vormis, mida ei saa ignoreerida). Autoritaarne õpetaja kontrollib alati väga rangelt õpilaste tegevust ja käitumist, on nõudlik oma juhiste täitmise selgusele. Õpilaste omaalgatust ei julgustata ega julgustata rangelt määratletud piirides.

Demokraatlikku haridusstiili iseloomustab teatud volituste jaotus õpetaja ja õpilase vahel seoses tema hariduse, vaba aja, huvide jms probleemidega. Õpetaja püüab teha otsuseid õpilasega konsulteerides ja annab talle võimalus avaldada oma arvamust, suhtumist, teha oma valik. Sageli pöördub selline õpetaja õpilase poole palvete, soovituste, nõuannetega, harvemini korraldustega. Tööd süstemaatiliselt jälgides märgib ta alati ära positiivsed tulemused ja saavutused, õpilase isikliku kasvu ja tema valearvestusi, pöörates tähelepanu hetkedele, mis nõuavad lisapingutusi, enesetäiendamist või eritunde. Õpetaja on nõudlik, kuid samal ajal õiglane, igal juhul püüab ta seda olla, eriti oma õpilase tegude, hinnangute hindamisel. Inimestega, sealhulgas lastega suheldes on ta alati viisakas ja sõbralik.

Haridustöö liberaalset stiili (mittesekkumist) iseloomustab õpetaja aktiivse osalemise puudumine kasvatus- ja kasvatusprotsessi juhtimises. Paljusid, isegi olulisi asju ja probleeme saab tegelikult lahendada ilma tema aktiivse osaluse ja juhendamiseta. Selline õpetaja ootab pidevalt juhtnööre "ülevalt poolt", olles tegelikult ülekandelüli täiskasvanute ja laste vahel, juht ja alluvad. Mis tahes töö tegemiseks peab ta sageli oma õpilasi ümber veenma. Peamiselt lahendab ta neid küsimusi, mis kerkivad esile, kontrollides õpilase tööd, tema käitumist igal juhtumil. Üldiselt iseloomustavad sellist õpetajat madalad nõudmised ja nõrk vastutus kasvatustöö tulemuste eest.

Lubavat haridusstiili iseloomustab õpetaja omamoodi "ükskõiksus" (enamasti teadvuseta) seoses õpilaste arengu, haridussaavutuste dünaamika või kasvatustasemega. See on võimalik kas kasvataja väga suurest armastusest lapse vastu või ideest lapse täielikust vabadusest kõikjal ja kõiges või kalkusest ja ükskõiksusest lapse saatuse suhtes jne. Kuid igal juhul juhindub selline õpetaja laste huvide rahuldamisest, kõhklemata nende tegevuse võimalike tagajärgede üle, seadmata väljavaateid isiklikuks arenguks. Peamine põhimõte sellise õpetaja tegevuses ja käitumises on mitte sekkuda lapse tegevusesse ning rahuldada tema soove ja vajadusi, võib-olla isegi mitte ainult tema enda, vaid ka lapse, näiteks tema enda arvelt. tervis ja vaimsuse, intellekti areng.

Praktikas ei saa õpetaja ükski ülaltoodud stiilidest "puhtal kujul" avalduda.

Sõltuvalt filosoofilisest kontseptsioonist, mis määratleb haridussüsteemi põhimõtted ja tunnused, on olemas pragmaatilise, antropoloogilise, sotsioloogilise, vaba- ja muud tüüpi hariduse mudelid. Filosoofiline arusaam haridusest (B. P. Bitinas, G. B. Kornetov jt) paljastab kasvatuspraktikale omase üldise. erinevad riigid, rahvad, ajastud, tsivilisatsioonid. Seetõttu ei vasta filosoofiliste kontseptsioonide ja ideede põhjal välja töötatud haridusmudelid suuremal määral mitte niivõrd küsimusele “mida” tõstatatakse, vaid pigem küsimusele “miks” toimub kasvatusprotsess just sellisel viisil. , paljastades selle ideed ja omadused tervikliku protsessina.

Pragmatism kui kasvatusfilosoofia. Selle esindajad ei pea haridust mitte õpilase ettevalmistamiseks tulevaseks täiskasvanueluks, vaid haritlase eluks olevikus. Seetõttu on hariduse ülesandeks selle suuna raames õpetada haritud inimest lahendama reaalseid eluprobleeme ja sellise kogemuse kogumisega saavutama maksimaalse heaolu ja edu nende normide raames, mis on kindlaks määratud. tema elu sotsiaalne keskkond. Seetõttu tehakse ettepanek panna hariduse sisu aluseks otsustusprotsess ise. eluprobleemid. Haritud õpilased peavad õppima üldisi põhimõtteid ja meetodeid tüüpiliste probleemide lahendamiseks, millega inimene kogu elu jooksul silmitsi seisab, ning omandama kogemusi selliste probleemide lahendamiseks oma elutegevuse tegelikes tingimustes, et mitte ainult edukalt elus osaleda. kaasaegne ühiskond aga ka saada sotsiaalsete transformatsioonide juhiks. See tähendab, et haridusprotsessis peaks koolitaja harjutama õpilast mitte passiivselt kohanema tegelike tingimustega, vaid aktiivselt otsima võimalusi oma heaolu parandamiseks kuni tingimuste muutmiseni soovitud suunas. Haridus on haritlase pidev julgustamine eksperimenteerima, et valmistada teda ette kohtumiseks elureaalsusega, mis on täis õnnetusi, ohte, riske. Hariduse eesmärk peaks olema õpilase ettevalmistamine kohtumiseks tulevikuga, harjutamine oma tulevikuplaane välja töötama ning kasulikkuse kriteeriumi järgi sobivat elustiili, käitumisnorme valima. See tähendab, et selle suuna raames käsitletakse problemaatilisena ka haridust, milles haridussituatsioonid on muutlikud, pidevas muutumises on nii keskkond kui ka ise indiviidi interaktsioon kasvataja ja keskkonnaga, edasikantav ja omandatud kogemus ning õppeprotsessi teemad ise muutuvad. Hariduse aluseks on õpilase hariduslik suhtlemine reaalse keskkonnaga, nii loodusliku kui sotsiaalsega, nii kognitiivsel kui ka praktilisel tasandil. Hariduse sisu peaks tulenema õpilase eluloogikast ja tema vajadustest. See tähendab, et hariduse keskendumine õpilase individuaalsele enesearengule on selgelt nähtav. Sellega seoses ei ole hariduse eesmärgid kuidagi seotud normidega ja need töötavad välja iga õpetaja, võttes arvesse nii üldisi eesmärke kui ka konkreetset olukorda.

Selle kasvatusmudeli nõrk koht on filosoofilise pragmatismi äärmuslik väljendus, mis praktikas avaldub karmide pragmaatikute ja individualistide kasvatamises.

Antropotsentriline haridusmudel põhineb mõistmisel inimese kui avatud süsteemi olemusest, mis pidevalt muutub ja uueneb samaaegselt ümbritseva maailmaga, mis uueneb tema aktiivse tegevuse käigus, samuti positsioonil inimese kui avatud süsteemi olemusest. hariduse olemus kui indiviidi enesearenguks kõige soodsama keskkonna loomine. See tähendab, et inimese harimise protsessi ei saa piirata normidega ega keskenduda ideaalile ning seetõttu ei saa seda lõpule viia. Piisab lihtsalt isiksuse kujunemise protsessi programmeerimisest - mida koolitaja peab tegema, et säilitada õpilases inimlikkust ja aidata õpilast enesearengu protsessis, loovuse ilmingud, vaimse rikkuse saamine, individuaalsuse ilmingud. . Haridusprotsess peaks olema üles ehitatud nii, et õpilane saaks areneda kõigis inimlike ilmingute mitmekesisuses. Selle suuna raames on võimalikud mitmesugused hariduse korraldamise süsteemid - bioloogia, eetika, psühholoogia, sotsioloogia, religioosse ja kultuurilise antropoloogia domineerimise seisukohalt nende omavahelistes seostes.

Ühiskondlik haridusmudel on keskendunud ühiskonnakorralduse kui inimgrupi kõrgeima väärtuse täitmisele, mis hõlmab hariduse sisu ja vahendite kallutatud valikut väikese (perekond, referentsrühm, koolipersonal jne) ja suurte piires. sotsiaalsed rühmad (avalikud, poliitilised, usukogukonnad, rahvus, inimesed jne). Näiteks kommunistlik väärtussüsteem tõukas tööliste klassi hierarhia tippu ja pidas haridust töölise hariduseks ja võitlejaks inimkonna vabastamise eest inimtööjõu ekspluateerimisest, eirates teiste klasside ja ühiskonna huve. rühmad. Natsionalistlik süsteem aktsepteerib oma rahvust kõrgeima väärtusena ja arvestab kõigi teiste rahvaste huvidega oma rahvuse huvide kaudu. Sel juhul taandub haridus maakera kõige olulisema ja suurema rahva liikme haridusele, kes on valmis teenima oma rahvust, hoolimata sellest, kui palju teiste rahvaste huve ignoreeritakse või riivatakse. Võimalikud on ka muud näited. Nende jaoks on ühine tõsiasi, et kõik väärtused, välja arvatud ühiskonnas või sotsiaalses rühmas aktsepteeritud, tunnistatakse valedeks.

Humanistlik haridus tugineb ennekõike õpilase isiklike ja individuaalsete omadustega arvestamisele. Humanismi ideedest lähtuva kasvatuse ülesanne on aidata kaasa õpilase isiksuse kujunemisele ja täiustumisele, tema vajaduste ja huvide teadvustamisele. Haridusliku suhtluse protsessis peaks õpetaja olema suunatud õpilase tundmaõppimisele ja aktsepteerimisele sellisena, nagu ta on, aidata ellu viia arengueesmärke (inimese eneseteostusprotsess) ja aidata kaasa nende saavutamisele (isiklik kasv). ), võtmata maha vastutuse mõõt tulemuste eest (arenguabi osutamine). Samal ajal korraldab kasvataja, isegi kui see mingil moel tema huve riivab, kasvatusprotsessi õpilase jaoks maksimaalselt mugavalt, loob usaldusliku õhkkonna, stimuleerib viimase aktiivsust käitumise valikul ja probleemide lahendamisel.

Tasuta haridus on demokraatliku haridusstiili variant, mille eesmärk on kujundada haritlaste huvid ja luua tingimused nende rahuldamise viiside ja eluväärtuste vabaks valikuks. Sellise hariduse peamine eesmärk on õpetada ja harjutada õpilast olema vaba ja vastutama oma elu, vaimsete väärtuste valiku eest. Selle suuna pooldajad tuginevad ideele, et inimese olemus indiviidi teeb tema tehtud valik ning vaba valik on lahutamatu kriitilise mõtlemise arendamisest ja sotsiaal-majanduslike struktuuride kui elutegurite rolli hindamisest, vastutustundlikust tegevusest enda, oma emotsioonide juhtimise viiside määramisel. , käitumine ja inimsuhete olemus ühiskonnas. Seetõttu kutsutakse koolitajat aitama haritud inimesel mõista iseennast, teadvustada oma ja ümbritsevate inimeste vajadusi ning oskama neid konkreetsetes eluoludes koordineerida. Samas järgib ja aitab kasvatus lapse olemust ehk küpsemist noor mees kahjulike mõjude kõrvaldamine ja loomuliku arengu tagamine. Sellise hariduse ülesanne on ühtlustada nende jõudude tegevust.

Tehnokraatlik haridusmudel lähtub seisukohast, et kasvatusprotsess peab olema rangelt juhitud, juhitud ja kontrollitud, tehnoloogiliselt organiseeritud ning seetõttu reprodutseeritav ja viima prognoositud tulemusteni. See tähendab, et selle suuna esindajad näevad haridusprotsessis valemi "stiimul-reaktsioon-tugevdamine" või "käitumistehnoloogia" (B. Skinner) rakendamist. Haridust käsitletakse sel juhul kui haritud inimese käitumissüsteemi kujundamist tugevduste abil, nähes võimalust konstrueerida "kontrollitud indiviid", kujundada soovitud käitumist erinevates sotsiaalsetes olukordades kui sotsiaalselt heaks kiidetud norme, käitumisnorme. standarditele. Selline lähenemine varitseb inimesega manipuleerimise, inimese funktsionääri kasvatamise ohtu.

Sarnased dokumendid

    Tähelepanu peamised liigid kui inimese psüühika eriomadus, selle omaduste tunnus. Tähelepanu stabiilsuse mõiste. Tähelepanu keskendumine, selle jaotus ja ümberlülitus. Tahtmatu tähelepanu põhjused, selle sordid.

    kursusetöö, lisatud 14.09.2015

    Tähelepanu kui inimese psüühika omadus. Tähelepanu definitsioon psühholoogias. Inimese tähelepanukvaliteedi hindamise kriteeriumide olemuse iseloomustus. Tähelepanu uurimise meetodid. Tähelepanu mahu näitajad, stabiilsuse hindamine, tähelepanu ümberlülitumine.

    abstraktne, lisatud 11.11.2010

    Vabatahtliku tähelepanu tekkimine inimese individuaalses arengus. Tähelepanu peamised funktsioonid ja avaldumisvormid, selle parameetrid ja tüübid, füsioloogiline alus ja põhiomadused. Haaravuse ja hajameelsuse tunnused. Tähelepanu arendamine lastel.

    abstraktne, lisatud 10.11.2010

    Aistingud ja taju kui tegelikkuse otsese meelelise peegeldamise protsessid. Tajumise põhiomadused ja nähtused. Kuulmis- ja visuaalne tajusüsteem. Liikumise ja visuaalsete illusioonide tajumise tunnused, nende olemus ja tähendus.

    loengute kursus, lisatud 11.06.2012

    Psüühika struktuur Z. Freudi järgi, selle topograafiline mudel. Refleksioon ja reguleerimine kui inimese psüühika põhifunktsioonid. Vaimse refleksiooni vormid: sensoorne, tajutav ja intellektuaalne. Inimpsüühika tunnused, tajunähtused.

    abstraktne, lisatud 18.02.2012

    Tähelepanu põhifunktsioonid ja vormid. Inimpsüühika selektiivsuse ja keskendumise tagamine mis tahes välisele või sisemisele objektile. Tähelepanu roll õppeprotsessis. Tähelepanu ealised tunnused. Õpilaste tähelepanu arendamise viisid.

    abstraktne, lisatud 06.09.2015

    Tähelepanu rolli uurimine inimese arengus ja praktilises tegevuses. Tähelepanematuse peamiste põhjuste tunnused. Tähelepanu keskendumise ja jaotamise mõistete analüüs. Jaotusmahu hindamise ja tähelepanu vahetamise metoodika kirjeldused.

    praktika aruanne, lisatud 23.05.2013

    Sensatsioon kui lihtne vaimne protsess, mis peegeldab objektide omadusi. Taju kui vaimne protsess, mis peegeldab reaalsuse objekte ja nähtusi meeltega kokkupuutel. Esinduse, tähelepanu, kujutlusvõime ja mälu mõiste ja põhjendus.

    test, lisatud 12.07.2011

    Tähelepanu teooriad ja füsioloogilised alused. Põhilised tähelepanu psühholoogilised teooriad. Domineeriv mehhanism kui tähelepanu füsioloogiline korrelaat. Tahtmatu tähelepanu sordid. Tähelepanu põhiomadused. Vastupidavus ja keskendumine.

    kursusetöö, lisatud 06.04.2012

    Tähelepanu uurimise psühholoogiliste uuringute ülevaade. Tähelepanu mõiste. Tähelepanu füsioloogilised alused. Tähelepanu funktsioonid, omadused ja liigid. Tähelepanu individuaalsete omaduste (tootlikkus ja stabiilsus) eksperimentaalsed uuringud.

Teatud tingimuste kujunemise protsess, milles indiviidi tegevus toimub või hakkab toimuma, on vaimne peegeldus. Sellise psüühika peegelduse tulemuseks on täiesti subjektiivne hinnang välistele või sisemistele maailma andmetele, mis üldiselt on ümbritseva reaalsuse mingisugune mudel.

Selline subjektiivne lähenemine võimaldab elada ja rahuldada oma isiklikke vajadusi. Väärib märkimist, et vaimne refleksioon on tingimata subjektiga otseselt seotud protsess. Ideed psüühika protsessidest läbi mõtlemise, taju või kujutlusvõime prisma on aga vaid psüühika mudel, tegelikkuses on see terviklikum.

Mentaalse refleksiooni roll on luua ümbritseva reaalsuse erinevatest objektidest ühtne, struktureeritum pilt.

Vaimse refleksiooni tasemed

Sensoorne-tajuline. Indiviid või subjekt, tuginedes teabele, mida ta saab reaalsete objektide poolt meelte stimuleerimise tulemusena, ehitab üles oma käitumisliini, st reageerib sündmustele viisil, nagu ta arvab, et peaks selles olukorras käituma. .

Esitluskiht. Kujutised võivad tekkida ilma teiste objektide otsese osaluseta inimese meeleorganitel. Teisisõnu on olemas kujutlusvõime, lõputu kujutlusvõimelise mõtlemise protsess. Sellise funktsiooni olemus on tegevuste planeerimine, enesekontroll ja korrigeerimine.

Verbaalne-loogiline mõtlemine. Sellel tasemel on käimasolevad ajuoperatsioonid veelgi vähem seotud praeguse aja sündmustega, olenemata nende asjakohasusest. Aine kasutab ainult loogilisi mõisteid ja tehnikaid, mis on kujunenud inimese kultuurilise ja ajaloolise arengu protsessis. Isikliku kogemuse rajab ta nendele väärtustele, mis on kujunenud tema mentaliteedi põhjal.

Seega osaleb subjektiivsuse määratluses subjekti eelarvamuse mõiste. Psühholooge on alati huvitanud taju, subjekti mõtlemise sõltuvus tema vajadustest, sisemistest hoiakutest. Seega võime järeldada, et psüühika mõiste ei hõlma mitte ainult reaalsuse objektide peegeldust, vaid ka teadvuse mõistet.

Kui leiate vea, valige tekstiosa ja vajutage Ctrl+Enter.